A legtöbb nyaraló az őszi és téli időszakban magára hagyva várja az újabb idényt. A hidegebb időszakokban azonban előszeretettel foglalják el a lakot kisebb és nagyobb állatok, különösen akkor, ha lehetőséget adunk rá. Amennyiben úgy hagyjuk hátra nyár végén a házat, hogy a cserepek el vannak csúszva, esetleg lyuk és repedés van a külső vagy belső falakon, számolhatunk vele, hogy nyestek, pókok, egerek vagy akár pelék keresnek menedéket a hideg elől.
A téliesítés során figyeljünk oda arra, hogy ne hagyjunk kint ételmaradékot, illetve zárjuk el a vízcsapokat, így elkerülve, hogy elfagyjanak. Amennyiben nem érezzük biztonságban a nyaralót, még a nyári időszakban beszereltethetünk egy riasztót, de az is megoldás lehet, ha valaki néhanap ellenőrzi, hogy minden rendben van-e. Ha a belső tér egy strapabíró kerámiafestékkel van lefestve, egy esetleges beázás sem feltétlenül okoz nagy károkat, fontos, hogy minél hamarabb észleljük a bajt, ne csak a nyár elején.
A nyaraló önmagában odafigyelésre kötelez bennünket, ám a vízparti nyaraló esetében még több olyan tényező van, aminek utána kell járnunk ahhoz, hogy megfelelően gondoskodjunk róla és a környezetéről.
Ha vízparti nyaralónk van, különleges igénybevételnek tesszük ki a belső teret. A padlónak bírnia kell azt, hogy rendszeresen érintkezik a vizes talpunkkal, és a falaknak is tűrniük kell, hogy esetlegesen vizesen dőlünk nekik. A száradó fürdőruhák és törölközők miatt a pára is nagyobb lehet, mint egy átlagos otthonban, különösen akkor, ha főzünk is a nyaralóban! Több olyan festék is van, ami bírja a gyűrődést, így a kerámiafesték vagy a különböző falfestékek, amik a karcolásokkal szemben is ellenállóak és az intenzív használatot is jól tolerálják.
Előfordulhat, hogy csupán a ház külsejét szeretnénk egy kicsit feldobni. Mivel számtalan típusú festék áll rendelkezésre, használhatjuk a fantáziánkat. Azt viszont vegyük figyelembe, hogy nem térhetünk el jelentősen a többi ingatlan színétől, hiszen a vízparti házaknak egységet kell mutatniuk!
Bár igényünk lehet arra, hogy idővel bővítsük már meglévő kis lakunkat, vízparti nyaraló esetében meg van kötve a kezünk, ugyanis a víz felé terjeszkedés különböző jogszabályokba ütközhet. Tervezéskor ügyelnünk kell rá, hogy minél kevésbé nyúljunk bele a természetbe, különösképpen azért, mert számtalan állatfaj él a vízben és a parton is. Ekképp a különböző alternatív fűtési és hűtési megoldások is akadályokba ütközhetnek, különösen akkor, ha hőszivattyús rendszerben gondolkozunk.
Ha vízparti nyaralónk van, bizonyosan felmerül bennünk, hogy építtethetnénk egy stéget, amin napozhatunk és a vízbe is könnyebben bemehetünk. Fontos azonban, hogy utánanézzünk a helyi korlátozásoknak, mert az összképet ez is ronthatja, így előfordulhat, hogy nem kapunk engedélyt.
A szabályozás azt is befolyásolhatja, hogy a telkünkön lévő fákkal hogyan bánhatunk. Természetesen van az a helyzet, amikor ki kell vágnunk egy nagyobb darabot, mert a vízparti nyaralók különös viharveszélynek vannak kitéve, így egy nagyobb, öreg fa komoly károkat okozhat a nyaralónkban.
Mielőtt bárminemű tervünkhöz kivitelezőket keresnénk, érdeklődjünk a jogszabályokról, illetve a helyi önkormányzattal is egyeztessünk arról, hogy nem vétünk-e azzal, ha végrehajtjuk, amit elképzeltünk. Nem feledhetjük el, hogy az állatok és a környezet is fontos szempont, hogy ha vízparti nyaralónk van, így akár olyan jogszabályok is lehetnek, amelyekre nem is gondolnánk!
A vízparti nyaraló rendkívül kellemes, hiszen ha módunk van rá, akár tavasztól őszig eltölthetjük itt az időnket. Ahhoz azonban, hogy együtt élhessünk a természettel, biztosak kell lennünk abban, hogy semmi olyat nem teszünk, ami szembemegy az állatok, a növények és a vízpart életével.