5+1 balatoni bringaútvonal hosszabb és rövidebb távokkal

5+1 balatoni bringaútvonal hosszabb és rövidebb távokkal

Az időjárás már nyomaiban sem prezentálja a nyár utolsó sugarait, ám ez azok számára talán nem is akkora tragédia, akik a Balaton kevésbé nyüzsgő oldalát preferálják. Egy kis aláöltözéssel az ősz lehet a legalkalmasabb időszak egy békés bringatúrához a Balaton körül, melynek során kicsit kiszellőztethetjük a fejünket.

1. Balatoni Bringakörút, 203 km

Kezdjük egyből a durrantóval. Ha lúd, legyen kövér. Bár a tó teljes körbetekerésére nyáron szoktak a legtöbben vállalkozni, ősszel egy sokkal nyugalmasabb arca tárul elénk és talán még egy-két kósza, nyitva maradt strandbüfé is az utunkba kerül. A látnivalók tárháza grandiózus: templomromok, múzeumok, kiállítások, természeti képződmények. Inspirációért érdemes csekkolni a péntekenként jelentkező Balatoni Barangoló rovatunkat!


2. A Balaton keleti kapuja, 33 km (Balatonkenese – Küngös)

Ez az útvonal a kissé talán alulértékelt, nagy testvéreinél jóval rövidebb, de annál izgalmasabb keleti part atmoszféráját mutatja be számunkra. Sajátos, jellegzetes kisugárzású falvai közt a Balaton kevésbé nyilvánvaló tájait fedezhetjük fel magunknak egy lazább, könnyedebb tekerés alkalmával. Akár családi programnak is kitűnő opció lehet.



3. Veszprém – Alsóörs, 42 km

A meglehetősen kalandos, tekervényes túra (Veszprém – Nemesvámos – Balácapuszta – Veszprémfajsz- Felsőörs – Alsóörs – Káptalanfüred – Balatonalmádi – Szentkirályszabadja – Veszprém) során az északi part egyik legközkedveltebb térségét barangolhatjuk be kétkerekű járművünkkel. A hegyeken, völgyeken, szántókon áthaladó útvonal során még egy római kori villagazdaságot is szemügyre vehetünk.



4. Fonyód – Balatonboglár, 42 km

Tény, hogy a déli part, mint terep sík fekvése miatt jóval könnyebben teljesíthető, de lehet, hogy a varázsa is éppen ebben lakozik. A szelíd somogyi dombok, szántók, mezőgazdasági területek és szőlők mellett a környék településeiből is jókora ízelítőt kaphatunk és hangulatos pihenőhelyekből egészen biztos, hogy nem lesz hiány.


5. Siófok – Lajoskomárom, 59 km

A kicsit bevállalósabb, 59 kilométeres táv a Siófok – Siójut – Ádánd – Szabadhídvég – Mezőkomárom – Lajoskomárom – Enying – Balatonszabadi – Siófok útvonalon ér körbe. Az összes emelkedő mindössze 230 méter viszont a hossz már húzósabb, az út fele pedig Somogyból átvezet Fejér megyébe, majd vissza Somogyba. A hamisítatlan és festői, déli parti miliő ezúttal sem okoz majd csalódást!


+1. Zalavár – Zalakaros, 33 km

A Kis-Balaton körbetekerése során a magyar tenger kis testvérének vibráló élővilágába nyerhetünk némi bepillantást a nádasok ölelésében. Megannyi pihenő és persze autentikus falusi kocsma áll a rendelkezésünkre, hogy némi frissítőt vegyünk magunkhoz. Zalakomár és Zalakaros között pedig még egy könnyítő egérutat is igénybe vehetünk, amennyiben rövidítenénk a távon.







Forrás és képek: funiq.hu




Fotó: greendex.hu

Kapcsolódó

Vörös Riviéra címmel jelent meg kötet a Kádár-kor Balatonjáról

Rehák Géza történészt, a könyv szerzőjét a Telex interjúvolta meg a megjelenés kapcsán. - - Az ismert
Elolvasom

Lovas ökoturisztikai élményközpont épül Nagyvázsonyban

Lovas ökoturisztikai élményközpont épül Nagyvázsonyban a kormány és az Európai Unió 299,8 millió forintos
Elolvasom

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Angyalos Boldogasszony kápolna, Káptalanfüred

Káptalanfüred gyakorlatilag Balatonalmádi egyik külvárosaként fogható fel. Neve a veszprémi Székeskáptalanr
Elolvasom