Az első és legfontosabb lépés bármilyen utazás előtt legyen az, hogy kikérjük orvosunk véleményét. Így nemcsak az esetleges kockázatokat ismerhetjük meg, de azt is megtudhatjuk, hogy a kezelés tervezett időpontjai miatt mikor nem hagyhatjuk el az általunk választott asszisztált reprodukciós centrum közelét.
Ha a petefészek-stimuláció fázisában vagyunk, a menstruációs ciklushoz igazodik a hormoninjekciók beadása, melyek hatását vérvétellel és ultrahanggal kell ellenőrizni, így ebben az időszakban természetesen nem tudunk nyaralni menni. A petesejtleszívást követően néhány nappal megtörténik a megtermékenyült embrió visszaültetése, így a két beavatkozás között sem érdemes messzire indulni. Ez után azonban az egyetlen dolgunk a várakozás és a pihenés, a pozitív tesztet követően pedig a terhesség már úgy alakul, ahogy egy természetes úton megfogant magzat esetében.
Bármely fázisában vagyunk tehát a lombikprogramnak, kérjük ki orvosunk álláspontját azzal kapcsolatban, hogy mikor és mennyi időre utazhatunk el; erre a legjobb időpont valószínűleg a hormonkezelés befejezését, illetve az embrió beültetését követően nyílik meg.
Több kutatás is rámutatott már arra, hogy a hormonpótlás megemelheti a mélyvénás trombózis kockázatát, különösen az első hónapokban. A vérrögképződés és a tüdőembólia elkerülése érdekében érdemes kivizsgáltatni magunkat, ha pedig kimutatható, hogy trombózisra hajlamosak vagyunk, már a hormonkezelés megkezdésekor véralvadásgátlót írhatnak fel nekünk. Ez különösen fontos lesz egy hosszabb repülőúton, ahol arra is oda kell figyelni, hogy ne szűk nadrágban és fehérneműben utazzunk, fogyasszunk sok folyadékot és időnként álljunk fel, és mozgassuk át a lábainkat.
Sokan annyira tartanak a lombikprogram sikertelenségétől, hogy amint belevágnak, teljesen felhagynak a sportolással. Ez komoly hiba, hiszen a mérsékelt aktivitás éppen hogy elősegítheti a fogantatást, így a kezelés sikerét is. Az azonban fontos, hogy ne vigyük túlzásba az edzést: a nyaralás alatt is sétáljunk sokat, reggelente jógázzunk vagy menjünk el egy biciklitúrára, de az extrémebb sportokat, például a hegymászást most inkább hagyjuk ki. A sportolás segít a stressz csökkentésében is, így ha túl sokat aggódunk a kezelések miatt, különösen jó ötlet lehet egy kicsit aktivizálni magunkat.
Semmi gond azzal, ha több programot is bele szeretnénk zsúfolni a jól megérdemelt nyaralásba, arra viszont figyeljünk oda, hogy az utazás során is aludjunk eleget. A melatonin nevű hormon nem csupán az alvás szabályozásában játszik szerepet, de a termékenységet is befolyásolhatja, ezért a nyaralás során is alakítsunk ki egy tartható napi rutint: lehetőség szerint feküdjünk le minden este 10-11 óra körül és aludjunk legalább 7-8 órát.
Ha szeretnénk megkönnyíteni az elalvást, sötétítsük be a hálószobát és tartsuk a hőmérsékletet 20 fok alatt. Kerüljük a túlzott koffeinfogyasztást, az éjszakai nasizást és lefekvés előtt hagyjunk fel a telefon és egyéb okoseszközök használatával, így biztosan kipihenten ébredünk reggelente.
A nyári szabadság idején mindannyian hajlamosak vagyunk egy kicsit elengedni magunkat, ha azonban éppen a lombikprogram közepén tartunk, az egészségünk legyen az elsődleges. Ha eddig dohányoztunk, ezzel most már tényleg fel kell hagynunk, hiszen amellett, hogy ránk mennyire veszélyes, a termékenységünket is csökkentheti. Fontos, hogy ez a szabály a férfiakra is vonatkozik, hiszen a cigaretta a sperma minőségére is károsan hat.
Csábító lehet egy finom koktéllal a kezünkben hűsölni a tengerparton, de ebben az időszakban mindketten válasszuk inkább az alkoholmentes italokat. Az alkohol ugyanis csökkentheti a petesejtek számát és növelheti a vetélés kockázatát, hatására ráadásul kevesebb, rosszabb minőségű spermium termelődik, így itt is érdemes mindkettőnknek egy kis önfegyelmet gyakorolni.
A szállodai svédasztalos reggelik és az éttermi vacsorák a nyaralás fontos részei, itt is érdemes azonban egy kicsit visszafogni magunkat. A túlsúly – sőt, a túlzott soványság – ugyanis felboríthatja a hormonháztartást, szélsőséges esetben akár a menstruációs ciklusba is bezavarhat, de a petesejt minőségét is rontja. Az elhízás ráadásul növeli a terhességi cukorbetegség, a koraszülés és számos születési rendellenesség kockázatát is, ezért az utazás során is figyeljünk oda az ideális testsúly megtartására.
A lombikprogramban való részvétel lelkileg rendkívül megterhelő egy pár mindkét tagja számára. Az általunk választott asszisztált reprodukciós centrum dolgozói minden szükséges információt megadnak számunkra, a folyamatot mégis nekünk kell végigcsinálni. Ez rendkívül stresszes és fárasztó lehet, ezért ha lehetőségünk van rá, akkor csupán a kezelések miatt ne hagyjuk ki a nyaralást. Kövessük az orvosi utasításokat és figyeljünk a testünk jelzéseire, mindenek előtt azonban próbáljunk kikapcsolódni és élvezni a kettesben töltött időt, hiszen ha sikerrel járunk, hamarosan minden percünket az új családtag foglalja majd le.