8 tipp, hogy nyaralás közben is tartani tudjuk a diétát

8 tipp, hogy nyaralás közben is tartani tudjuk a diétát

Való igaz: a nyaralás a kikapcsolódás és az új élmények ideje, amikor végre kiszakadhatunk a mindennapok mókuskerekéből és egy kicsit elengedhetjük magunkat. Ez viszont nem feltétlenül jelenti azt, hogy eltérhetünk a megszokott étkezési szokásainktól is. Ha ugyanis úgy döntünk, hogy erre az időre teljesen elfelejtjük a diétánkat, sokkal nehezebb lesz visszatérni ahhoz, ráadásul a szervezetünket is kellően megzavarhatjuk az össze-vissza étkezéssel.

Igenám, de valódi kihívást jelenthet, hogy még nyaraláskor is betartsuk a diétánk szabályait. A helyi ételek, a különleges ízek és a szabadság érzése könnyen eltéríthet minket a megszokott étrendünktől. Azonban néhány egyszerű trükkel könnyedén megőrizhetjük egészséges életmódunkat a vakáció alatt is. Íme néhány tipp, amelyek segítenek abban, hogy ez ne okozzon fejfájást.

Tudatos szállás választás

Minden a nyaralás előtt kezdődik, mégpedig azzal, hogy hogyan választjuk meg a szállásunkat. Hotelszoba helyett érdemes egy olyan apartman mellett dönteni, ahol van egy konyhánk vagy legalább egy kis konyhasarok, ahol tudunk főzőcskézni, így az ételeink egy részét mi magunk készíthetjük el. Ezáltal jobban kontrollálhatjuk, hogy pontosan mit, miből és mennyit eszünk. Vásároljunk helyi piacokon friss alapanyagokat, és készítsünk egészséges fogásokat!

Tervezés

Mielőtt elindulunk a nyaralásra, még készítsünk egy étkezési tervet is! Biztosan nem szeretnénk majd kihagyni a helyi fogásokat, így nézzük meg előre az interneten, milyen étkezési lehetőségek lesznek a célállomáson! Ezek alapján tervezzük meg, melyik nap mit fogunk enni. Ha tudjuk, hogy milyen ételek várhatók, könnyebb lesz egészséges döntéseket hozni

Egészséges rágcsálnivalók

Utazás közben könnyen elcsábulhatunk a repülőtéren vagy az autópálya melletti gyorséttermekben kínált ételekre. Éppen ezért vigyünk magunkkal egészséges rágcsálnivalókat, például dióféléket, aszalt gyümölcsöket, zöldségszeleteket, de egy fehérjecsoki is kerülhet a csomagba. Ezekkel elkerülhetjük, hogy a hirtelen fellépő éhség miatt rossz döntéseket hozzunk, és tápanyagokban szegény, kalóriákban viszont gazdag nassolnivalókkal rontsuk el a diétánkat. 

Lassú, tudatos étkezés

A hétköznapokban általában nincs időnk vagy lehetőségünk arra, hogy mindful módon, tudatosan, lassan étkezzünk. A szakértők szerint minden falatot legalább 32 alkalommal kellene megrágnunk nyelés előtt, ám szinte biztos, hogy a rohanós ebédek során ezt nem tartjuk be. A nyaralás viszont remek lehetőséget ad arra, hogy kipróbáljuk ezt: próbáljunk meg lassan enni, és élvezzük az étkezés minden pillanatát. Így jobban odafigyelhetünk a testünk jelzéseire, és elkerülhetjük a túlevést, miközben az emésztőrendszerünket sem terheljük meg. 

Helyi ételek egészséges módon

A helyi konyha felfedezése az egyik legjobb része minden nyaralásnak. Próbáljunk ki új ételeket, amelyek csak az adott régióra jellemzőek, de keressük az egészségesebb opciókat! Vannak országok, ahol ez nagyon könnyű feladat: az olyan mediterrán úti célokon, mint például Olaszország, találhatunk grillezett halakat és friss salátákat, amelyek a legtöbb diétába beilleszthetők. Akadnak országok, ahol nincs ennyire könnyű dolgunk, de ha előre megtervezzük az étkezéseket – ahogy fent már javasoltuk –, akkor abszolút megoldható lesz. 

Adag-kérdés

Ha már szóba jöttek az éttermek: ezeken a helyeken általában nagyobb adagot szolgálnak fel, mint amit otthon fogyasztanánk el a diétánk keretein belül és mint amire szüksége van a szervezetünknek. Éppen ezért, ha nem a szálláson eszünk, akkor kérjünk kis adagot mindenből vagy osszuk meg valakivel a fogásokat! Ezzel elkerülhetjük a túlevést, illetve az ezzel járó felesleges kalóriákat. 

Vízfogyasztás

A megfelelő hidratálás kulcsfontosságú, különösen a melegebb éghajlatú úticélokon. Gyakran összetévesztjük a szomjúságot az éhséggel, így fontos, hogy mindig legyen nálunk víz. Napi 2-3 liter víz fogyasztása nemcsak az egészségünk megőrzésében segít, hanem abban is, hogy kevesebb kalóriadús ételt vegyünk magunkhoz. Ha már unjuk a vizet, és szeretnénk egy kis változatosságot, próbáljunk ki cukormentes gyümölcsleveket vagy teákat!

Aktívan a nyaraláson is

Egy hosszabb-rövidebb kiruccanás remek lehetőséget ad az aktív kikapcsolódásra. Próbáljunk meg minél több mozgást beiktatni a napjainkba! Sétáljunk a városban, fedezzük fel a helyi nevezetességeket, vagy menjünk túrázni a természetbe, úszni a tengerbe! Az aktív pihenés nemcsak kalóriákat éget, de segít ellensúlyozni a kalóriadúsabb ételek fogyasztását is. A hosszabb aktív programokra mindenképp vigyünk magunkkal egészséges rágcsálnivalókat – ilyen például a diákcsemege vagy a fehérjecsoki –, így nem fagylaltevéssel fogjuk kihúzni a következő étkezésig. 

Végül, de nem utolsósorban pedig fontos, hogy ne legyünk túl szigorúak magunkkal szemben. Nyaralás alatt engedjük meg magunknak, hogy élvezzük az új ízeket és a nem megszokott ételeket. Ha egy-egy alkalommal megkóstolunk valami különlegeset, az még nem fogja tönkretenni a diétánkat. Egy kis tervezéssel és tudatossággal könnyedén megtalálhatjuk az egyensúlyt az élvezetek és az egészséges életmód között. Ne feledjük, hogy a nyaralás a kikapcsolódásról és a feltöltődésről szól!

Kapcsolódó

Három balatoni étterem is ajánlásokat zsebelt be a Michelin Guide díjátadóján

A balatonszőlősi Casa Christa, a balatonfüredi Sparhelt és a balatonszemesi Kistücsök is részesült a Bib Go
Elolvasom

Veszprémben is megvetheti a lábát ez a híres étteremlánc?

A világhírű cég nagy terveket jelentett be a magyar nagyvárosokat illetően. - - Új dine-in koncepcióva
Elolvasom

Hogyan üssük el télen az időt a balatoni nyaralónkban?

A Balaton nemcsak a nyári vakációk helyszíne, hanem télen is rengeteg lehetőséget kínál a pihenésre, feltö
Elolvasom