A munkavédelmi ruházatot és egyéb felszereléseket minden esetben az adott munkakörre vonatkozóan kell meghatározni, amely kockázatelemzés révén történik. Egyes, veszélyeknek nagyobb mértékben kitett iparágakban, például az építőiparban, vegyiparban, feldolgozóiparban tevékenykedő cégeknél fokozottabban kell foglalkozni a munkavállalók biztonságával, kiemelt figyelmet kell szentelni a munkavédelemnek.
Egyéni védőfelszerelések szükségessége
Amennyiben a munkavállalókat egyéni védőfelszereléssel kell ellátni a törvényi előírások és a kockázatok értékelése alapján, a munkáltató kötelessége a munkavédelmi ruházat biztosítása. Az Épkézláb Munkaruha jól láthatósági ruházati termékei az extra funkcióknak köszönhetően kellő biztonságot nyújtanak a különböző ipari területeken dolgozó viselőiknek. Ezek a ruházatok alkalmasak téli és nyári munkavégzéshez olyan veszélyes helyeken, ahol a láthatóság biztonsági alapkövetelmény, így például vasúti alkalmazottak, útépítők, autópályán dolgozók, építőipari munkavállalók, kikötői munkások, munkagépekkel, hajókon dolgozók számára.
Egyéni védőfelszerelésnek minősül minden olyan eszköz, amelyet a munkavállaló azért visel vagy tart magánál, hogy a munkavégzés kockázatait csökkentse, ezért ezeket munkakörönként, a munka jellegének megfelelően kell meghatározni.
Az egyéni védőeszközök cseréje
Az egyéni védőeszközök nem rendelkeznek kihordási idővel, így elhasználódásuk, védelmi képességük elvesztése esetén soron kívüli cseréjükről kell gondoskodni. Éppen ezért érdemes a munkáltatóknak egyszerre nagyobb mennyiséget is beszerezni egyes eszközökből, gondolva arra is, hogy egy esetleges létszámbővítésnél is szükség lehet rájuk.
Persze a munkavédelmi ruházatból nem feltétlen lehet bővítés esetére beszerezni egyes darabokat, mert a munkavállalók cipő- és ruhamérete eltérő lehet, de azokból az eszközökből, amelyek egy méretben készülnek, lehet tartalékot képezni.
A munkavédelmi ruházatok kiválasztásának szempontjai
A választás elsődleges szempontja a biztonság, így mindig az adott munkakörnek megfelelő felszerelést, eszközt kell választani. Fontos tényező azonban a komfort, így mindig az adott munkavállalóra megfelelő méretet kell választani. Ez a biztonságát is szolgálja, hiszen egy nagyobb méretű, ezért lógó munkaruha balesetveszélyes is lehet, illetve cipő esetén is plusz veszélyforrás a nem jól illeszkedő cipő.
Napjainkban a munkaruhák nagy része már akár utcán is hordható, hiszen divatos színekben és fazonokban gyártják, és akár ez is hozzájárulhat a dolgozók elégedettségéhez, a termelékenységéhez.