Hová fordulhatunk, ha nyaralás közben fájdul meg a fogunk?

Hová fordulhatunk, ha nyaralás közben fájdul meg a fogunk?

A fogfájás sajnos nem válogat, és olykor a legrosszabbkor jön – például akkor, amikor a megérdemelt nyaralásunkat töltjük. Az ilyen helyzet persze nem optimális, de nem kell kétségbe esnünk, ugyanis többféle lehetőség is a rendelkezésünkre áll, hogy megoldjuk a problémát. A következőkben tippeket adunk arra vonatkozóan, hogy hogyan kell felkészülni minden eshetőségre egy utazás előtt. De természetesen arra is kitérünk, hogy mit tudunk tenni, ha épp a Balaton-parton vagy akár a török riviérán tör ránk a fogfájás.

Készüljünk tudatosan!

Tudjuk jól, hogy amikor az ember éppen bepakolja a bőröndjét egy nyaralásra, nem az az elsődleges szempont, hogy mindenféle gyógyszerrel készüljön – szívesebben pakol be eggyel több fürdőruhát vagy éppen strandtörölközőt. Mégis gondolnunk kell arra, hogy legyen nálunk valamilyen fájdalomcsillapító, esetleg gyulladáscsökkentő és lázcsillapító. A legjobb, ha tudjuk, hogy számunkra és a velünk utazók számára mely készítmények válnak be a leginkább, és ezeket tesszük be a csomagba. Ez különösen akkor fontos, ha külföldre megyünk, ahol nem biztos, hogy megtaláljuk a megszokott márkákat a helyi gyógyszertárban.

Amennyiben hosszabb nyaralásra megyünk, célszerű elmenni már jó előre egy fogászati rutinvizsgálatra, ahol a szakember kiszűrheti az esetlegesen még lappangó problémákat. Azért mondjuk, hogy jó előre érdemes cselekedni, mert előfordulhat, hogy az orvosunk például mikroszkópos gyökérkezelést, majd fogtömést javasol, hogy elkerülhessük a komolyabb bántalmakat. Ezek pedig többalkalmas műveletek is lehetnek, amelyeket mindenképp „le kell tudnunk” az indulás dátuma előtt. Ha viszont így teszünk, egy gyökérkezelés, fogpótlás vagy bármilyen más kezelés után már abban tudatban indulhatunk útnak, hogy a fogaink rendben lesznek.

Szintén érdemes gondolni az egészségbiztosításra, már az indulás előtt. Magyarországon belül erre nem kell gondolnunk, ám ha elhagyjuk az országhatárt, akkor mindenképp. Az Európai Egészségbiztosítási Kártya az EU-n belül lehetőséget ad arra, hogy a többi tagállamban is olyan orvosi ellátást kaphassunk, mint itthon. Ha pedig elhagyjuk az EU-t érdemes valamelyik biztosító szolgáltatásait igénybe venni, de akár a bankunkat is felkereshetjük az ügyben.

Hová forduljunk a nyaralás alatt, ha fáj a fogunk?

Megtörténhet, hogy az elővigyázatosság ellenére fogászati problémával szembesülünk a nyaralás során. Ha egy-egy fájdalomcsillapító megoldja a gondot, és nem túl hosszú a vakáció, akkor még „kihúzhatjuk” hazáig, ahol elmehetünk a saját orvosunkhoz. De sajnos az is előfordulhat, hogy a fájdalom már olyan mértékű, hogy kénytelenek leszünk a nyaraláson fogorvost keresni.

Ezt megkönnyítendő, akár már otthonról is feltérképezhetjük a hotelünk, az apartmanunk vagy éppen a kiszemelt strand környékét. Nézzük meg, hogy található-e a közelben kórház vagy akár magánrendelő! Így, amikor már ott vagyunk, és megvan a baj, sokkal kevésbé uralkodik el rajtunk az ijedtség.

Ha itthon vagyunk…

Jó tudni, hogy Magyarországon mindenkinek ingyenes egészségügyi ellátás jár, amennyiben van biztosítotti jogviszonya és TB-járulékot fizet – vagy az egészségügyi szolgáltatásokra jogosultak körébe tartozik, tehát például nyugdíjas. Amikor megérkezünk az orvoshoz, ellenőrizni fogja a TAJ-számunk alapján, hogy jogosultak vagyunk-e az ellátásra. Amennyiben nem, de sürgősségi esetről van szó, akkor is ellátnak, ám később fizetnünk kell a szolgáltatásért.

Ha tehát sürgős esetről van szó – ide tartozik például a nagy fájdalom is, amennyiben rohamosan romló állapottal együtt jelentkezik –, akkor az aktuális tartózkodási helyünkhöz legközelebb eső sürgősségi betegellátó osztályhoz fordulhatunk. Amennyiben nem igényeljük a sürgősségi ellátást, akkor háziorvoshoz, háziorvosi ügyeletre mehetünk, fogfájás esetén pedig szakrendelőbe, szakorvosi ügyeletre.

Ha külfödre utaztunk…

Abban az esetben, ha külföldön ér minket utol a kíméletlen fogfájás, többféle lehetőség is áll előttünk – alapvetően attól függően, hogy milyen biztosításunk van. Ha az EU-n belül utazunk, és magunkkal vittük a fent már említett Európai Egészségbiztosítási Kártyát, akkor az adott országban igénybe vehetjük az állami egészségügyi intézmények szolgáltatásait. Azaz, például elmehetünk a legközelebbi kórház ügyeletére, és a kártyánkat felmutatva ellátnak minket.

És mit tegyünk akkor, ha az Európai Unión kívülre utaztunk? (Ne feledjük például, hogy az Egyesült Királyság már nem tartozik az uniós országok közé!) Nos, indulás előtt mindenképp kössünk biztosítást, ahogy már említettük! Erre abban az esetben nincs csak szükség, ha a bankunk a dombornyomott kártyánkhoz automatikusan kapcsol biztosítást – erről érdemes jó előre tájékozódni a pénzintézetnél! Ha pedig a biztosításunk már megvan, nem kell mást tennünk, mint felkeresni a megadott telefonszámot, ahol a 0-24-ben működő ügyfélszolgálat elirányít minket a legközelebbi egészségügyi intézményhez, ahol igénybe vehetjük a szolgáltatásokat a biztosításon keresztül.

Legyünk elővigyázatosak!

Azt láthatjuk tehát, hogy nem kell kétségbe esni, ha egy nyaralás során váratlanul tör ránk a fogfájás. Ennek ellenére mégis jobb ezt elkerülni, hogy felhőtlenül élvezhessük a kikapcsolódást. Tudjuk, hogy az ember nem szívesen megy el egy fogorvosi kezelésre, ahol gyökérkezelésnek kell alávetnie magát – bár a modern, mikroszkópos gyökérkezelés már nagyon kíméletes –, mégis megéri inkább előre gondolkodni. Ha így teszünk, gondtalanok lehetünk az egész vakáció alatt – persze csak ha vigyázunk is magunkra.

Kapcsolódó

Milyen vitaminokat érdemes szedni?

Az egészséges életmód fenntartása és az összes szükséges tápanyag bevitele nem mindig egyszerű, különösen a
Elolvasom

Vendégház felújítása: konyha és fürdőszoba modernizálása a szezon végeztével

Amikor a szezon végéhez érkezünk, és a vendégházunk kiürül, eljön az ideje, hogy átgondoljuk a szükséges f
Elolvasom

Hogyan teheted kényelmessé nyaralódat késő ősszel és a karácsonyi szezonban?

A balatoni nyaralók nemcsak a nyári vakációk helyszínei lehetnek, hanem késő ősszel és a karácsonyi szezon
Elolvasom