Az Egyensúly Intézet településindexe szerint az ötezer fő feletti kisvárosok kategóriájában megőrizve első helyét ezúttal is Balatonfüred végzett az élen. Az intézet kutatása több mint ötven kritérium alapján hasonlította össze az összes magyar települést, így állította fel a fejlettségi szintet jelölő listákat – számol be a balatonfured.hu.
Az ötezer fő feletti kisvárosok kategóriájában Balatonfüred megőrizte az első helyét, megelőzve Törökbálintot és Balatonboglárt.
A felmérésben öt csoportba sorolt kritériumok szerint osztályozták a településeket: gazdaság és jövedelmek, oktatás és kultúra, közszolgáltatások, infrastruktúra illetve közlekedés.
Balatonfüred egyszerre több területen is kiemelkedik a kisvárosok és nagyobb községek mezőnyéből. Itt a legdrágább az ingatlanok átlagos négyzetméterára, a legmagasabb az egy főre jutó, az alapszolgáltatásokon felüli kiadások összege, a legmagasabb a vendégéjszakák száz főre vetített száma, emellett itt a második legtöbb a vendéglátóhelyek tízezer főre vetített száma.
A kulturális rendezvényeken részt vevők száma is jelentős, az ötödik legmagasabb érték ezen a kategórián belül. Emellett Balatonfüreden színház is működik, ami rajta kívül mindössze 11 kisvárosra igaz csak – áll a kutatásban, amely szerint a saját kategóriájában Balatonfüred fejlődése a legdinamikusabb.
“Ez egy fontos eredmény, hiszen egy objektív mérés alapján hasonlítja össze a településeket. Pontosan látható, hogy hol tartunk a többi településhez képest, és bemutatja a jó példákat is. A kutatás eredménye visszaigazolja, hogy az elmúlt években mennyi figyelmet és energiát fordítottunk a város közterületeire, az intézményeinkre, az iskolákra, a szolgáltatások minőségének javítására” – válaszolta a balatonfured.hu kérdésére Holczer András alpolgármester.
A megyeszékhelyek között Székesfehérvár szerezte meg az első helyet, megelőzve Egert és a harmadik helyen található Veszprémet, ahol az önkormányzati bevételek egy főre vetítve a legmagasabbak a mezőnyben. A város a megyeszékhelyek között az első az alapszolgáltatásokon felüli kiadások összegében illetve a száz lakosra vetített szja-fizetők számában is. Veszprémben kiemelkedő a színházlátogatók száma is.
A 15 ezer fő feletti városok versenyében Budaörs, Tata, Gödöllő a rangsor. A kistelepülések mezőnyében az első helyet Felcsút, a másodikat Hévíz, a harmadikat Tihany szerezte meg. Utóbbi a kategóriáján belül a legdrágább kistelepülés, itt a legmagasabb a lakások átlagos négyzetméterára (1,4 millió forint).
A kutatás megállapítása szerint Budapest gazdasági jelentősége továbbra is kiemelkedő, azonban vonzereje csökken. 2014 óta a főváros lakossága, az ott élők kulturális aktivitása, valamint a helyi szolgáltatások száma is számottevő mértékben csökkent, annak ellenére, hogy a főváros fejlődése nem állt meg.
Ezzel párhuzamosan a Balaton térsége és Közép-Dunántúl egyre inkább felértékelődik. A Balaton-parti települések a kisvárosok és nagyobb községek, valamint a kistelepülések kategóriáját is dominálják. A balatoni községek nem csak tarják a pozíciójukat, hanem többségük fejlődött is, az általános közép, kis településekre vonatkozó trendekkel szemben, sőt Balatonfüred a legdinamikusabban fejlődő kisváros – jegyzi meg a kutatás.
Az Egyensúly Intézet településindexe a települések társadalmi, gazdasági és infrastrukturális fejlettségének adatalapú értékelésére szolgál. Az index 53 indikátor alapján, összesen több mint 360 ezer nyilvánosan hozzáférhető statisztikai adat felhasználásával készült. A Településindex nem élhetőséget, hanem a települések fejlettségét méri. Az index célja, hogy átlátható képet adjon a hazai települések fejlődési irányairól, valamint segítséget nyújtson a helyi és országos döntéshozóknak a célzott fejlesztési irányok kijelölésében.