A vállproblémák hatással vannak a mindennapi életre

A vállproblémák hatással vannak a mindennapi életre

A vállízület testünk egyik legösszetettebb és legmozgékonyabb ízülete. Szinte minden irányban képes mozogni, azonban pontosan ez a sokoldalúsága teszi sebezhetővé. Sokszor elég egy rossz mozdulat, egy túlterhelés vagy egy régi sérülés, és a mozgás máris beszűkültté válik, a fájdalom állandósul, a hétköznapi tevékenységek is akadályokba ütköznek.

Gyakran csak akkor jelentkezik az orvosnál a páciens, amikor már a szabadidejét sem tudja élvezni és a hobbijában, szabadidős tevékenységében is akadályozza a mozgásbeszűkülés és a fájdalom. Ilyenkor egy komplex kivizsgálás kezdődik annak kiderítésére, hogy milyen okok állnak a problémák hátterében.

A váll hajlamos a túlterhelésre

A vállízület felépítése bonyolult és finom működésű, több izom, ín, ízületi tok és csont kapcsolódik össze annak érdekében, hogy a kar teljes körű mozgását lehetővé tegyék. A Doktor24 ortopédia szakrendelését is nagy számban keresik fel a vállproblémákkal küzdő betegek.

A váll nem tartozik a stabil ízületek közé, éppen ellenkezőleg, könnyen elmozdul, sérül vagy gyullad be. Ez különösen igaz a sportolókra, ülőmunkát végzőkre, vagy azokra, akik rendszeresen ismétlődő mozdulatokat végeznek a karjukkal.

Hogyan alakulnak ki a vállproblémák?

A vállízületi problémák kialakulása nem mindig hirtelen történik. Gyakran a hosszabb ideig fennálló túlterhelés, rossz testtartás vagy kezeletlen sérülés vezet oda, hogy az inak begyulladnak, vagy a mozgás mechanikája megváltozik. A leggyakoribb problémák közé tartozik a rotátorköpeny sérülése, a váll ütközéses szindrómája, valamint a meszesedés és az ízületi kopás.

Honnan ismerhető fel a probléma?

A vállfájdalom nem mindig egyértelműen beazonosítható, van, amikor csak bizonyos mozdulatok fájdalmasak, például a kar felemelése vagy hátrahúzása. Az is előfordul, hogy tompa, állandó fájdalom jelentkezik, ami a mindennapokat is végigkíséri, sőt, az éjszakai pihenést is zavarja. 

A mozgástartomány csökkenése, a vállban hallható kattogások, roppanások vagy az izomgyengeség is figyelmeztető jelek lehetnek. A pontos diagnózishoz azonban ortopédiai vizsgálatra van szükség, amely gyakran képalkotó eljárással egészül ki. Ezzel lehet azonosítani, hogy izomszakadásról, íngyulladásról, meszes lerakódásról vagy porckopásról van szó.

Modern kezelési lehetőségek

A vállproblémák kezelése az esetek többségében konzervatív úton történik. Ez magába foglalja a gyógytornát, az izmok erősítését, valamint különféle gyulladáscsökkentő kezeléseket. Az egyik legfontosabb cél ilyenkor a váll stabilitásának helyreállítása, a fájdalom csökkentése és a mozgástartomány visszanyerése.

Súlyosabb esetekben műtéti beavatkozás válik szükségessé. A vállízület kezelése mindig komplex szemléletet kíván. Annak érdekében, hogy a szabadidőt aktívan lehessen eltölteni, a vállproblémákat meg kell szüntetni. A modern ortopédia ebben nemcsak megoldásokat, hanem széles választási lehetőséget is kínál, így a kart ismét akadály nélkül lehet használni.


Kapcsolódó

A fúró elengedhetetlen kellék a barkácsoláshoz

A barkácsolás egy remek módja annak, hogy kifejezzük kreativitásunkat és kipróbáljuk képességeinket. Azok s
Elolvasom

Miért is fontos a jó mobiltok?

A mobiltelefonoknak nagyon sok fajtája van ma már, így mindenki ki tudja választani a számára ideálisat. Az
Elolvasom

Enyingen található Magyarország legnagyobb húsvéti tojása

A Fejér vármegyei Enying városában új turisztikai látványosság született: itt található Magyarország legnag
Elolvasom