Súlyos problémával küzd a Zirci Arborétum, egy egész faj került veszélybe

Súlyos problémával küzd a Zirci Arborétum, egy egész faj került veszélybe

Agresszív gombafertőzés támadta meg a legendás park magas kőrisfáit.

A Facebookon azt írják, hogy az arborétum mint történeti kert és angolpark felbecsülhetetlen értéket képvisel, egyben országos jelentőségű védett terület (természetvédelmi terület) is, így minden komolyabb kertrendezést csak megfelelően körültekintő tervezés, előkészítés és hatósági engedélyeztetés után tudnak megkezdeni – összegezta a Világgazdaság cikke

Bizonyára többen értesültek róla, hogy a klímaváltozás következtében egy nagyon veszélyes, kifejezetten a magas kőriseket megtámadó gombabetegség kezdett terjedni.

Az első megfigyelések a 2010-es évek elején történtek. 2019-ben lehetett először olvasni a híres, lébényi kőriserdőt megtámadó kórokozóról. A megfigyelések során kiderült, hogy a gombafonalak a fa gyökerét, tövét támadják meg, akadályozva a víz- és tápanyagfelvételt. A helyzetet tovább súlyosbították az aszályos nyarak. A növények teljesen védtelenek a gyorsan terjedő fertőzéssel szemben, így a magas kőris akár teljesen kipusztulhat Magyarországon, sőt egész Európában is.

A fertőzés – ahogy az várható volt – nem állt meg a vármegye határánál, szétterjedt a Bakonyban, és megjelent a zirci arborétum magas kőrisfái között is. Sajnos semmilyen módszer nincs a védekezésre. A fákat nem tudják meggyógyítani a szakemberek. 

A klímaváltozás egésze árt

Az egész Bakonyt megfertőző gombafaj pusztítása mellett az aszályos teleket csapadékhiányos nyarak követik, és hirtelen, özönvízszerűen lezúduló esők, szélviharok érkeznek. Mindezek együtt különösen megterhelik a talajt, a fák gyökérzetét, törzsét.

Annyit tehetnek, hogy a pusztuló példányokat eltávolítják. A zirci Ciszterci Apátság Arborétum a fentieket szem előtt tartva hozta meg ezt a fájdalmas döntést.

Számtalan egyeztetésen vannak túl, a faipari és erdészeti szakértőkből, környezet- és természetvédelmi szakemberekből álló munkacsapat folyamatosan monitorozza az arborétum állapotát, felmérik és kijelölik a kivágandó fákat. Ennek összegzése után derül ki, hogy összesen mennyi fa lesz érintett, amelyeket a következő tavaszig terjedő időszakban sajnos ki kell vágni.


Forrás: vg.hu
Fotó: Zirci Ciszterci Arborétum / Facebook

Kapcsolódó

Lenyűgöző lelet bukkant elő a zalacsányi pálos kolostor ásatásán

Már ötödik éve kutatják az örvényeshegyi kolostort és környékét. - - Megtalálták a zalacsányi pálos ko
Elolvasom

Egy hét alatt közel 6 Celsius-fokkal csökkent a Balaton vizének hőmérséklete

Egy hét alatt közel 6 Celsius-fokkal hűlt le a Balaton vize: míg július 18-án 26,6 fokot mértek, szombat re
Elolvasom

Ma is elmarad a Balaton-átúszás

A tervezett új dátum jövő szombat. - - Ezen a hétvégén sem rendezik meg a 44. Lidl Balaton-átúszást -
Elolvasom