Ha azonban csak most kezdünk elmerülni az akvarisztika világában, akkor könnyű elretteni a magas áraktól és a rengeteg komplex kiegészítőtől, amire mind-mind szükségünk van. Ilyen helyzetben felmerülhet a kérdés: hogy lehetne egy kicsit csökkenteni a végösszeget anélkül, hogy az a kisállatok jólétét veszélyeztetné? A következőkben ebben igyekszünk segíteni: összeszedtünk 3 olyan dolgot, amin nyugodtan spórolhatunk, és 4 olyan dolgot is, amelyek esetében viszont nem érdemes engedni a minőségből.
Nézzük, hogy hol foghatjuk vissza egy kicsit a költségeinket, ha épp most igyekszünk minden akvarisztikai felszerelést beszerezni az új hobbinkhoz!
Az akvárium kinézetének egyik legfontosabb eleme a dekoráció. Ez egy olyan terület, ahol kiélhetjük a kreativitásunkat, azonban itt némi pénzt is van lehetőségünk megtakarítani. Ugyanis a boltban kapható dekorációk helyett magunk is készíthetünk ilyen elemeket a természetben összeszedhető kövekből, faágakból. Ez sok esetben még autentikusabbá is teszi akváriumunkat.
Ami azonban fontos: mindig figyeljünk arra, hogy az elkészült dekorációnk biztonságos legyen az akvárium lakói számára, érdemes kerülni például a hegyes, éles tárgyakat, illetve a mérgező, vízben oldódó anyagokat. Ezekről azonban rengeteg útmutató található online, és ha ezeket követjük, akkor egy biztonságos, látványos és egyedi akváriumunk lehet, aminek a dekorációja ráadásul fillérekből összehozható.
A növények nagyon fontos részei az akváriumnak. Nemcsak dekorációs céljuk van, hanem segítenek fenntartani az vízi világ egészségét is. Azonban itt is van lehetőség egy kis spórolásra. Mindenképp érdemes kezdőbarát növényeket választani, amelyek kevésbé igényesek a gondozás és a megvilágítás szempontjából. Az olyan növények, mint például a lándzsás vízipáfrányok, olcsók és könnyen szaporíthatók, így elég csak néhányat vennünk, és szaporítással hamar megtöltik az akváriumunkat anélkül, hogy erre sokat költenénk.
Bár a nagy akváriumok gyönyörűek, a kisebb darabokat olcsóbban tudjuk beszerezni és fenntartani is. Egy 30-40 literes akvárium remek kiindulási pont lehet a kezdők számára, mivel kevesebb vizet és dekorációt igényel, illetve kisebb akváriumszűrő is elég hozzá.
Nézzük, melyek azok a kulcsfontosságú részek, amelyek esetében csak a minőséget szabad szem előtt tartani.
Az akvárium lesz a vízi világunk alapja, így ezen nem érdemes spórolni. Nagyon fontos egy minőségi, jól megépített akváriumot beszerezni, ami erős üveggel és jó szigeteléssel rendelkezik, így elkerülhetjük a későbbi szivárgásokat, repedéseket. A minőségből tehát nem adhatunk lejjebb, de érdemes figyelni a boltok leárazásait, illetve a használt piacot is, mert így könnyen kifoghatunk egy jó minőségű akváriumot alacsonyabb áron.
A hatékony akváriumszűrő és a megfelelő világítás elengedhetetlen az egészséges környezet fenntartásához. Az eszközökkel való fukarkodás rossz vízminőséghez vezethet, ami hatással lehet a halak egészségére. Ezért érdemes mindig a megfelelő tulajdonságú és minőségű eszközöket választanunk.
Az akvárium legfontosabb elemei az állatok, amelyek benne élnek. Ezért vásároljunk őket jó hírű, megbízható forrásból, így elkerülhetjük, hogy a halaink betegek vagy sérültek legyenek. Szintén nagyon fontos, hogy megfelelő minőségű, ellenőrzött táplálékkal etessük őket.
Végül lássunk néhány olyan hibát, amit kezdők gyakran elkövetnek!
Az akvárium helye nemcsak esztétikai szempontból fontos, de sok praktikus előnye is lehet. Érdemes az ablaktól minél távolabb elhelyezni, olyan felületen, ami biztosan elbírja az akvárium súlyát. Emellett érdemes egy pár centiméter helyet hagyni a falak között, hogy az esetlegesen kifröccsenő víz fel tudjon száradni, és ne tegyen kárt a bútorban.
Talán az elején magától értetődő, de később is fontos a rendszeres karbantartás, hiszen ez kulcsfontosságú egy egészséges, szép akváriumhoz. A vízcserék kihagyása, az akváriumszűrő tisztításának elhanyagolása és az algásodás figyelmen kívül hagyása rossz vízminőséghez és betegségekhez vezethet, emellett pedig kellemetlen szagokat is okozhat.
A halak túltáplálása vízminőségi problémákat okozhat az akváriumban lebomló, meg nem evett táplálék miatt. Ezért érdemes némi időt szánni, hogy megfigyeljük halainkat, hogy mi az a mennyiség, amit néhány percen belül elfogyasztanak – ennél többet ne adjunk nekik.
Az akvarisztika egy különleges hobbi, ami ugyan befektetést igényel, nem feltétlenül kell egy vagyonba kerülnie. Láthatjuk: vannak olyan területek, ahol igenis tudunk pénzt megtakarítani, azonban bizonyos dolgokon nem érdemes spórolni. Egy biztos: ha odafigyelünk rá és gondoskodunk róla, akkor az akváriumunk bármely helyiség ékköve lehet.