Ott, ahol Scrum keretrendszerben dolgoznak, a Scrum Master az az ember, aki segíti a csapatnak a cetlikkel történő munkát. Többek között az is az ő feladata, hogy segítse a cetlik frissítését, illetve felismerje, ha a csapat valahol elakad.
A Sprint Consulting – a CEE régió egyik vezető agilis tanácsadó és tréningcége – Scrum Master tréningeket is tart, melynek keretében a résztvevők megismerhetik az agilis alapelveket, a Scrum keretrendszert, illetve elsajátíthatják a gyakorlati alkalmazásukat is.
Mai írásunkban arról lesz szó, hogy a színes cetlikkel való munkavégzés hogyan kapcsolódik az agilis módszertanhoz, miért fontos, és pontosan hogyan is működik.
Miért használnak színes cetliket a csapatok?
A cetlik használata elsőre talán furcsának tűnhet a mai világban, amikor szinte már minden digitalizálva van, és számítógépen történik a munkavégzés nagy része. Gyakran felmerül a kérdés, hogy nem lehetne-e ezt másképp, a modern technológia alkalmazásával megoldani, ahelyett, hogy papírfecnikkel bajlódnánk? Tényleg szükség van erre?
A módszer elsőre játékosnak tűnhet, de komoly csapatdinamikai előnyöket rejt. Nemcsak amiatt érdemes alkalmazni, mert így praktikusan tudjuk rendszerezni az információkat, hanem amiatt is, mert komoly pszichológiai jelentősége is van.
Miért hatékony ez a módszer?
A cetlikkel teleaggatott fal valójában a csapat kollektív memóriája és vizuális menedzsment-rendszere, amely átláthatóvá teszi a haladást és támogatja az önszerveződés, ahol mindenki látja, hogy épp hogyan állnak az egyes feladatok, vagy hogy milyen információk birtokában vagyunk. Az, hogy ezt ilyen látványos, letisztult formában látjuk, segíti az információk gyors feldolgozását, megértését, különösen a komplexebb projektek esetében.
Mire használhatóak a cetlik?
A színes cetlik tökéletesek arra, hogy különböző kategóriákba osszuk az egyes feladatokat, például különböző oszlopokba gyűjtsük a soron következő, az elkezdett, az ellenőrzésre váró, illetve elvégzett teendőket.
Egy probléma megoldásához, illetve egy kérdés megválaszolásához – például hogyan javítható az ügyfélélmény – szintén nagyon hasznos lehet, ha a csapattagok cetlikre írják fel az ötleteiket, majd azokat jól látható helyre teszik, ezzel inspirálva egymást a további ötletelésre, brainstormingra.
Számos olyan agilis tool létezik, melyek megjelenítéséhez semmi másra nincs szükségünk, mint egy falra és néhány színes cetlire. A teljesség igénye nélkül ezek közül néhány: Business model canvas, Cultural tensions canvas, Decision grid, Delegation board, Empathy map, Goal oriented product roadmap, Happiness door, stb.
A színes cetlik tehát nemcsak egyszerű eszközök, hanem kulcsszerepet játszanak az átlátható, vizuális és hatékony csapatmunkában – digitális vagy fizikai környezetben egyaránt.