Bakancslistás helyek a Balaton körül – Ördögigafa, Sümeg

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Ördögigafa, Sümeg

A Sümeg melletti Sarvaly középkorban elpusztult falváról, pontosabban annak erdei nyomairól már értekeztünk a korábbiakban, most azonban szintén ezen erdő egy nevezetességét mutatjuk be, amely amellett, hogy valódi botanikai különlegesség, a laikus szemlélő számára is azonnal szembetűnik.

A szóban forgó, matuzsálemi korú bükk kétfelé ágazó törzse hozzávetőlegesen kétméteres magasságban újra összeforr, majd ismét háromfelé ágazik tovább. Ha ez nem lenne elég, a kéregből kitüremkedő gumók és ágcsonkok egy ponton egy “démoni” arcot formálnak, feltehetőleg innen ered az elnevezés az ábrándos kedvű népi folklór további képzettársításainak köszönhetően.


A különleges növésű bükk körülbelül kétszáz esztendős lehet, teljes magasságát 35 méteresre becsülik, törzsének kerülete pedig 3 méteres. Tiszteletre méltó kora ellenére egészségi állapotát a legutolsó hivatalos felmérés kielégítőnek találta.


A fa a sarvalyi forrástól, illetve a hozzá vezető ösvény és a K jelzés találkozásától dél, délkelet felé mindössze pár száz méterre található. A török korban elpusztult falu romjai pedig továbbhaladva ebbe az irányba érhetők el.


Fotók: Google Maps


Kapcsolódó

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Építők kútja, Veszprém

A Stadion és az Egyetem utca sarka, Veszprém egyik legforgalmasabb kereszteződése, melynek Délnyugati csücs
Elolvasom

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Római kori halomsír, Nemesvámos

A Nemesvámos, illetve Veszprémfajsz között elterülő balácapusztai Villa Romanáról, azaz a római korban itt
Elolvasom

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Szentháromság szobor, Öskü

Az Öskü katolikus temploma mellett található Szentháromság szobor már majdnem három évszázada került feláll
Elolvasom