Biciklivel a Balaton körül: Ezekre érdemes figyelni

Biciklivel a Balaton körül: Ezekre érdemes figyelni

Végre itt a nyár, és újra bringára pattanhatunk, hogy akár a teljes Balatont körbetekerjük. Mivel egy közel 205 km-es utat kell megtennünk, melynek során nem csak kerékpározásra alkalmas utakat használhatunk, ezért érdemes alaposan megtervezni a túránkat. Hogyan vágjunk bele profin? Mutatjuk a legfontosabb tanácsokat!

Válasszunk megfelelő kerékpárt!

Első lépésként ajánlott az igényeinknek és céljainknak is maradéktalanul megfelelő bicikli mellett dönteni. A Balaton megkerüléséhez egy trekking kerékpár tökéletes választás lehet, amellyel aszfalton és könnyű terepen is kényelmesen haladhatunk. A hosszabb túrák mellett pedig a városi közlekedésre is alkalmas, ezért egy valódi jolly joker bringáról beszélhetünk.

Ha már van biciklink, ellenőrizzük a műszaki állapotát!

Ellenőrizzük a guminyomást és a láncok olajozását, illetve a fékek működését is. Ha már régen bringáztunk, akkor mindenképpen tegyünk néhány próbakört, szükség esetén pedig javítsuk a hibákat. Amennyiben nem értünk a biciklik karbantartásához, akkor kérjük szakember segítségét, hogy menet közben már biztosan ne érjenek váratlan meglepetések.

Tervezzük meg precízen az utat!

Szerencsére már számos útvonaltervet találunk a neten, amelyek alapján kiválaszthatjuk a számunkra ideálisat. Ha 1 nap alatt szeretnénk körbetekerni a Balatont, akkor 11 órát kell bringáznunk 18 km/h-s sebességgel. Amennyiben 2 nap alatt teljesítenénk a túrát, akkor mindenképp foglaljunk előre szállást.

Számoljunk pihenőidővel is, hiszen a nagy melegben 2-3 óránként érdemes megállni egy kicsit. Induljunk útnak a kora reggeli órákban, hogy ezzel is nyerjünk pár órát még a kánikula beköszönte előtt. Ha nem vagyunk benne biztosak, hogy 1 nap alatt is meg tudjuk tenni a távot, akkor inkább tervezzünk 2 napra, hiszen így kényelmesen utazhatjuk körbe hazánk legnagyobb tavát.

Gondoljuk végig, mit szeretnénk magunkkal vinni!

A legfontosabb, hogy legyen nálunk elegendő étel és ital. Vigyünk magunkkal tápanyagokban gazdag élelmiszereket és nasikat, illetve izotóniás italt is, hogy könnyedén pótoljuk az elégetett kalóriákat. A napot pedig indítsuk egy könnyed, de tápláló reggelivel, ezzel biztosítva az ebédig szükséges energiát. Csomagoljunk néhány szendvicset, de akár a jól bevált rizs és csirkemell kombó mellett is dönthetünk.

Ne feledkezzünk meg a szerszámokról és kiegészítőkről sem. Az alapfelszereltség részét egy tömlő és ragasztó, illetve egy kézipumpa képezi. Nem muszáj tehát egy komplett szerszámkészletet magunkkal vinni, de készüljünk fel egy esetleges defektre vagy kisebb műszaki problémára. Akár egy könnyen hordozható kerékpárjavító szettet is választhatunk, amely minden fontos eszközt tartalmaz.

Pakoljunk be még egy réteg ruhát is. Ugyanis lehet, hogy délelőtt még hét ágra süt a nap, délután viszont jöhet egy nem várt záporeső. Éppen ezért mindig legyen kéznél váltóruha, hogy elkerüljük a megfázást. Válasszunk olyan nadrágot és széldzsekit, amelyek szárazon tartanak és elvezetik az izzadságot. Amennyiben fázós a lábunk, akkor egy cipővédőt is célszerű beszerezni.

Tekerjünk biztonságosan!

Menet közben mindig tekintsünk előre, és figyeljünk a többi közlekedőre is. A kezünk mindig legyen a féken, ha hirtelen lassítani kéne. Vizes úton tekerjünk inkább lassabban, fokozott óvatossággal. Bármilyen műszaki gond esetén álljunk meg a lehető leghamarabb, és ellenőrizzük a biciklink állapotát. Ha pedig úgy érezzük, hogy túlságosan elfáradtunk, tartsunk nyugodtan szünetet.

A Balaton körüli túra életre szóló élményt jelenthet, ha odafigyelünk a fenti tanácsokra. Akár trekking kerékpárral vagy más bringával vágunk bele a kalandokba, az alapos előkészületeknek köszönhetően zavartalanul és kényelmesen tehetjük meg a 200 km-es távot. Tervezzük meg lépésről lépésre az útvonalunkat, és járjuk be hazánk legszebb tájait!

Kapcsolódó

Így lobbant fel a balatoni vizisí láz a Kádár-korban

Az akkoriban extrémnek számító sport gyakorlását egy motorcsónak-tilalom húzta keresztül a szocialista éráb
Elolvasom

Melyik horgász módszer mit jelent?

A horgászat egy rendkívül sokrétű szabadidősport, hiszen a különböző halfajok mellett a technikák palettája
Elolvasom

Az íjászat egy igazán sokoldalú sport

Mondanunk sem kell, hogy évezredes múltra tekint vissza az íjászat. Az emberek eleinte leginkább vadak elej
Elolvasom