Civilek fogtak össze, hogy a siófoki mentősöknek jusson cipőre

Civilek fogtak össze, hogy a siófoki mentősöknek jusson cipőre

A siófoki mentősök nagy népszerűségnek örvendenek a helyiek körében.

Civilek igyekeznek összedobni annyi pénzt, hogy minden siófoki kivonuló mentős lábára jusson legalább egy pár munkavédelmi cipő. Az Országos Mentőszolgálat által biztosított évi 7000 forint cipőpénzből ugyanis mai árakon majd’ öt évig kellene spórolni megfelelő, strapabíró lábbelire – írja a magyarnarancs.hu.

„A Siófoki Mentők most a ti segítségeteket kérik! Céljuk, hogy minden szolgálatot teljesítő mentő lábára jusson egy új munkavédelmi cipő! Tehát az álmuk 37 pár cipő, amiben szolgálatteljesítés közben kényelmesen tudnak mozogni” – ez a felhívás jelent meg a Siófoki Mentő Alapítvány Facebook-oldalán még február első felében. Mint a lap megtudta, a gyűjtés közvetlen kiváltó oka az volt, hogy egy balesethez kivonuló mentőcsapat tagja kiömlött benzinre lépett, mert csak úgy tudta kiemelni a sérültet. Következésképpen a benzin eléggé elbánt a rajta lévő olcsó kínai cipő gumitalpával, így a mentősnek az a mentés egy pár cipőjébe került. 

Siófokon elég népszerű a mentős közösség, gyakran előfordul, hogy civilek ételt, italt visznek a mentőállomáson dolgozóknak. A cipőre gyűjtés azonban megmozgatta az egész várost. Az alapítvány támogatói jegyeket bocsátott ki és jótékonysági bált szervezett március közepére, a jegyeket magánvállalkozók árulják üzleteikben (jelenleg, tehát a bál megrendezése után is). A portál munkatársai egy ilyen elosztóhelyen érdeklődtek, hogy fogynak. Azt a választ kapták, hogy viszonylag jól. Az emberek ledöbbentek, hogy a mentős szakápolóknak gyakorlatilag koldulniuk kell a munkacipőért, amit egy frissen munkába állt építőipari segédmunkás alapból ingyen kap a munkaadójától. A siófoki állománynak harminchét strapabíró cipőre lenne szüksége összesen 1,2 millió forint értékben, vagyis 32 400 forint egy pár.

Megkérdezték az Országos Mentőszolgálatot (OMSZ) a ruha- és cipőnormákról. Győrfi Pál kommunikációs és PR-vezető válaszolt: „A mentődolgozók ruházata munkaruhának minősül, ellátásukról részletes belső szabályzat rendelkezik. Kiemelten fontos szempontként kezeljük bajtársaink munkavégzés közbeni komfortját, ezért a tervezés során (anyag, szabás, varrás, zsebek lehelyezése stb.) igényeiket, véleményüket hangsúlyosan figyelembe vesszük. A munkaruhára vonatkozó műszaki specifikáció a mentőmunka különleges jellegzetességeit is figyelembe veszi, hiszen egy fűtött lakásban végzett betegellátást akár egy utcai újraélesztés is követhet. A gyakorlati szükségletekhez való igazodás példája a ma már a munkaruha részét képező térdvédő protector rendszeresítése, ami egy elhúzódó újraélesztésnél a beteg mellett térdelve komoly segítséget jelent. Munkaruháink magas minőségűek, arculatuk illeszkedik a mentés egyéb arculati elemeihez. A magyarországi szervezett életmentés kezdetétől, illetve az Országos Mentőszolgálat 1948-as megalakulása óta problémát jelentett a szennyeződött ruhadarabok otthoni tisztítása, mára azonban valamennyi mentőállomáson megteremtődtek a gépi mosás feltételei, amit költségvetési lehetőségeink között tisztítószer-vásárlási hozzájárulással is támogatunk.”

Az OMSZ válasza kiterjedt a ruhadarabok kihordási idejére is. E szerint a mentőápolók két évre kapnak 2 rövid ujjú és 1 hosszú ujjú pólót. Három évre kapnak 3 nadrágot, egy pár térdvédőt, egy pár levehető zsebet, egy derékövet. Négy évre kapnak egy vékony dzsekit. Hat évre kapnak egy kabátot. Hozzátették, hogy amennyiben a munkaruha még kihordási idő alatt szolgálatteljesítés közben tönkremegy, természetesen cserélik. Az OMSZ a saját költségvetési forrásaiból kigazdálkodva valóban nettó 7000 forint összeget utal cipővásárlás támogatására, valamint nettó 6000 forintot tisztítószer-vásárlásra.

A Magyar Narancs további kérdéseire, hogy elégségesnek tartják-e a kivonuló mentőápolók ruhapénzét és munkaruha-ellátottságát, valamint érkeztek-e panaszok az állománytól ezzel kapcsolatban és ha igen, milyen intézkedések születtek, az alábbi választ kapták: „Minden lehetőséget megragadunk bajtársaink anyagi és erkölcsi megbecsülésének fejlesztéséért, járandóságaik, juttatásaik bővítéséért. A jelenlegi munkaruha kapcsán az utóbbi időben panasz, kifogás nem érkezett, tapasztalataink szerint bajtársaink minden korábbi ruhavariációhoz képest elégedettebbek a jelenleg használtakkal.”


Forrás: magyarnarancs.hu
Fotó: Google Street View

Kapcsolódó

Vörös Riviéra címmel jelent meg kötet a Kádár-kor Balatonjáról

Rehák Géza történészt, a könyv szerzőjét a Telex interjúvolta meg a megjelenés kapcsán. - - Az ismert
Elolvasom

Lovas ökoturisztikai élményközpont épül Nagyvázsonyban

Lovas ökoturisztikai élményközpont épül Nagyvázsonyban a kormány és az Európai Unió 299,8 millió forintos
Elolvasom

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Angyalos Boldogasszony kápolna, Káptalanfüred

Káptalanfüred gyakorlatilag Balatonalmádi egyik külvárosaként fogható fel. Neve a veszprémi Székeskáptalanr
Elolvasom