Karácsony ünnepe szinte az egész Földön fontos esemény a családok és az egyház számára, de emellett az is igaz, hogy nem igazán sokat tudunk a pontos eredetéről. E cikkben erről, a szokásokról és az ünnep főbb szimbólumairól lesz szó.
Karácsony – egy kis eredettörténet
Bár karácsonykor Jézus Krisztus születését ünnepeljük, a december végi ünnep valójában régebbre datálódik, mint ez az esemény, és csak 336-ban kapcsolódott össze keresztény berkekben a Megváltó világra jöttével. Egyrészről az azt megelőző háromszáz évben Vízkereszt (január 6.) sokkal fontosabb ünnep volt, másrészt a pogányság idején december 17. és 24. között Szaturnália vagy épp Jul ünnepét tartották – hol a békét, hol a nap visszatérését ülték meg.
Azzal kapcsolatban is viták vannak, hogy Jézus tényleg december 25-én született-e, de az első egyetemes zsinat Niceában lezárta ezt a kérdéskört, a ma ünnepelt nap lett karácsony napja. Onnantól kezdve az egyház egyre bővülő szokásokat kezdett kapcsolni ehhez az eseményhez, később pedig az emberek magánéletében is megjelentek a saját szokások, hagyományok.
Az ünnep főbb szimbólumai
Kihagyhatatlan szokások karácsonykor
Bár napjainkra kezdenek elkopni ezek a hagyományok, de még mindig sok helyen tartanak betlehemezést, énekelnek az emberek karácsonyi kórusban, állítanak betlehemi jászolt. Utóbbi Assisi Szent Ferenc nevéhez kötődik, így közel nyolcszáz éve az ő betlehemének mintájára állítanak a templomokban és köztereken ilyen installációt.
Természetesen nem hagyható ki az ajándékozás sem, mely köré manapság a karácsonyi szertartások rendeződnek, a miselátogatás, az otthonok feldíszítése, és az országonként változó karácsonyi menüsor elkészítése és elfogyasztása.
Akármilyen szokást is tartsanak, a lényeg mindenképp az, hogy ilyenkor szeretetben ünnepeljenek az emberek.