Ezek voltak 2022 legjelentősebb felfedezései

A 2022. év legjelentősebb felfedezéseiről, találmányairól készített összeállítást az MTI. Itt a régészet, történelem témaköröket érintő kronológia:

2022:

  • január
    –  Hozzáférhetővé vált a második világháborúban hősi halált halt, megsebesült, hadifogságba esett magyar katonák internetes adatbázisa.
  • február
    –  Kína első állami igazgatás alatt álló felsőoktatási intézményének romjait tárták fel a kelet-kínai Santung tartományban. Az időszámítás előtt 374-ben épült Csihszia akadémia kutatóintézetként és “agytrösztként” is működött.
  • március
    –  Az eddigi legősibb, az i. e. 13. századból származó óhéber nyelvi emlékre bukkantak Izraelben. Az ólomlemezre írt átokszövegben többször is előfordul Isten egyik ószövetségi megnevezése, a Jahve.
    –  Megtalálták Ernest Shackleton angol sarkkutató több mint száz éve az antarktiszi Weddell-tengeren elsüllyedt Endurance nevű hajójának roncsait.
  • április
    –  Középkori oltár nyomára bukkantak a Szent Sír-templom helyreállítási munkálatai során Jeruzsálemben.
  • május
    – Az andalúziai Osuna városában egy 2500 éves pun nekropolisz romjaira bukkantak.
    – Palotákkal, piramisokkal és piacterekkel teli ősi maja város romjait fedezték fel régészek a mexikói Mérida város közelében.
    – Irakban egy több mint háromezer éves, akkor a Tigris folyó partján fekvő város maradványait tárták fel német és kurd régészek.
  •  június
    –   Búvárok megtalálták az 1682-ben Norfolk partjainál elsüllyedt brit Gloucester hadihajó roncsát.
    –  Megtalálták az első világháborúban Albánia partjainál elsüllyesztett olasz Principe Umberto hadihajó roncsát.
    –  Ezerkétszáz éve épült mecset és palota maradványaira leltek Izrael déli részén, a Negev sivatagban.
  •  július
    –  Nagy kiterjedésű, római kori szarmata település nyomaira bukkantak Törökszentmiklós határában a szolnoki Damjanich János Múzeum munkatársai.
  • szeptember
    –  Egy Szent István király által 1019-ben alapított bencés monostor maradványait tárták fel Zalavár-Várszigeten.
  • november
    –  Horvát régészek egy több mint kétezer éves római hajó roncsaira bukkantak a már feltárt, Zadar közelében fekvő Barbir antik kikötő közelében.
    –  Az eddigi legrégebbi, kétezer éves baszk nyelvű írásos emléket találták meg Észak-Spanyolországban, a kezet formázó bronzlap, valószínűleg rituális tárgy 40 írásjelből álló feliratának eső szava: jószerencse.
    –  Huszonnégy kiváló állapotban fennmaradt nagyobb bronzszoborra, szobrocskákra és rengeteg pénzérmére bukkantak egy római kori termálfürdő romjai alatt Toscanában.
    –  Tudósok egy Erdélyben talált aranyérme segítségével bebizonyították, hogy valóban élt az eddig kitaláltnak hitt harmadik századi római császár, Sponsianus.
    –  Izrael déli részén egy elefántcsont fésűn a kánaáni nyelvű “Segítsen ez az eszköz kiirtani a tetveket a hajból és a szakállból” feliratra bukkantak.




Forrás: MTI

Kapcsolódó

Külföldről rendelt kendermagokat egy nagykanizsai férfi

A nagykanizsai rendőrök befejezték a kábítószer birtoklása vétség miatt folytatott eljárást - írja a police
Elolvasom

Felfegyverkezve raboltak Balatonfüreden

A négy orosházi elkövetőt Soltvadkerten fogták el a rendőrök - számolt be a police.hu. - - A sértett d
Elolvasom

A Várudvarban nyílt meg a jégpálya Szigligeten

A korizók a szigligeti vár csodás panorámájában is gyönyörködhetnek. - - Szigligeten is megnyílt a műj
Elolvasom