A tavasz beköszöntével és a nyár közeledtével egyre többen fontolgatják a saját nyaraló vásárlását, hiszen nincs is annál jobb, mint péntek délután leutazva a hétvégét a Balaton mellett vagy éppen kedvelt kirándulóhelyünkön kötöttségek nélkül eltölteni – nem is beszélve a nyári szabadság idejéről. Nézzük meg, hogy milyen szempontokat érdemes mérlegelni, mielőtt megvásárolnánk álmaink nyaralóját!
Soha többé nem kell aggódni azon, hogy lesz-e szabad hely a szálláson, vagy azon, ha esetleg éppen közbejön valami, akkor elesünk a foglalásra befizetett pénzösszegtől. Ráadásul egy ilyen ingatlan adásvételnek néhány év alatt akár meg is térülhet az ára, hiszen nem kell minden egyes éjszakáért több ezreket kiadni, így befektetésként is tekinthetünk rá. Végül pedig bármikor eladhatjuk, ha éppen nagyobb pénzösszegre lenne szüksége a családnak, vagy éppen a kiadásával tehetünk szert többletbevételre.
Vegyük sorra, hogy a kiszemelt nyaralónál közel van-e a strand és a számunkra fontos kikapcsolódási lehetőségek, ha tömegközlekedést használnánk, akkor a vonat- és buszállomások. Ha éppen egy nyugalmas, forgalomtól elzárt meghitt házikóra vágyunk, akkor pedig vizsgáljuk meg, hogy ezeknek a paramétereknek megfelel-e a kiszemelt ingatlan.
Amennyiben nem vagyunk ismerősek a környéken, ahol az ingatlan adásvételt tervezzük, érdemes megkérdezni a helyieket, a leendő szomszédokat a számunkra fontos információkról. Emellett természetesen saját körbejárással is szemlézzük a környéket, akár már itt el is indulhat a kapcsolatépítés az ottlakókkal.
Előfordulhat, hogy olyan ingatlant szemeltünk ki, amire kell még felújítási költséggel számolni, vizsgáljuk meg a döntés előtt, hogy erre rendelkezésre áll-e megfelelő fedezet, esetleg vannak-e olyan munkák, amiket mi magunk is el tudunk végezni. Településenként eltérhet a nyaralókra vonatkozó szabályozás, adózás, szemétszállítási díj és egyéb kötelező költségek köre – ezeknek kérdezzünk utána!
Ha nincs bevezetve a víz, az áram vagy nem téliesített az ingatlan, akkor bizony utána kell járnunk, hogy ezek milyen költségekkel járthatnak, hol találhatók a közműkiállások, mennyibe kerül a telekre vezetés és még sorolhatnánk. Ezek mind időben, mind anyagilag megterhelő munkák lehetnek, alaposan gondoljuk át, hogy tudjuk-e vállalni az ilyen jellegű tevékenységet és jelen tudunk-e lenni, amikor szükséges.
Az ingatlan adásvétel előtt a helyi várható fejlesztésekről, infrastrukturális változásokról is érdeklődhetünk, lehet, hogy egy számunkra zavaró tényező 1-2 éven belül megoldódik, így ez nem fog végül visszatartani nyaralónk megvásárlásától.
A turizmus fellendítésére sok település támogatási programot dolgoz ki, hiszen ebből hosszú távon bevételük termelődik az adók és a helyi szolgáltatóknál elköltött pénzösszeg miatt. Így akár nyaralóvásárlásra is találhatunk támogatást, járjunk nyitott szemmel!
Ma már az sem meglepő, ha valaki hitelből vásárolja meg nyaralóját, hiszen egy plusz ingatlan kerülhet így a birtokába, mely ha jó tulajdonságokkal rendelkezik, akár meg is duplázhatja idővel az értékét (pl. a Balatonnál). Emellett nemcsak kikapcsolódási helyként, de kiadható ingatlanként is tekinthetünk a nyaralóra. Ez egy kis szervezést igényel, de akár a havi törlesztőrészletet is fedezheti az innen származó bevétel.
A saját nyaraló hatalmas szabadsággal jár, hiszen nem kell be- és kicsekkolási, valamint foglalási időkhöz, szabályokhoz igazodni, a magunk urai lehetünk – a vaskos szállásköltségek megfizetése nélkül. Természetes minden ingatlan adásvételt alaposan meg kell fontolni, hiszen hosszú távra szól. De a fenti lista mérlegelésével garantáltan jól fogunk dönteni – és akár már az idei nyarat saját nyaralónkban tölthetjük!