A második világháború előtt a Balatont nem igazán lehetett üdülőközpontnak nevezni: a tó környéke agrárvidék volt, ahol elsősorban szőlőhegyeket, esetleg néhány gyümölcsöst és gabonaföldet találhattunk. A háború után aztán lassan beindult a turizmus – egyelőre még csak a magyar látogatók számára. Az infrastruktúra kiépítésére a 60-as évekig kellett várni, hamarosan pedig a nyaraló tömegek is megérkeztek a Balaton partjára.
A tó már a szocializmus idején is kisebb szerepet játszott a hazai könnyűzenei életben: ekkor főleg a tóparti szállodákban léptek fel táncdalénekesek, zenekarok. Ezek persze még nem tekinthetők a modern értelemben vett zenei fesztiváloknak, de a balatoni esték már ekkor is gyakran szóltak a muzsikáról.
A huszadik század utolsó évtizedében a Balaton térsége is változásokon ment keresztül. Megkezdődött az állami üdülők privatizálása, a nyaralás lehetősége pedig a külföldiek előtt is megnyílt: ezekben az időkben számos német turista tette tiszteletét a tó partján. Ez a változás, és persze a fiatalok szórakozási igénye is hozzájárult ahhoz, hogy megjelenjenek az első komolyabb zenei események.
A 2000-es évek elején indult be igazán az a folyamat, amelyet ma már természetesnek veszünk: a Balaton ettől kezdve nem csupán fürdőhely, hanem kulturális központ is, különösen a nyári hónapokban. Ennek egyik első látványos jele a Balaton Sound 2007-es indulása volt.
A Zamárdiban megrendezett Balaton Sound nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi szinten is figyelmet keltett, különösen azért, mert a magyar könnyűzene képviselői mellett olyan világsztárok is tiszteletüket tették itt, mint David Guetta, a Pet Shop Boys, a Jamiroquai, a Chemical Brothers, Paul van Dyk, Mika vagy éppen Snoop Dogg. Természetesen a világ legismertebb DJ-i sem maradhattak ki a sorból, így az elektronikus zene rajongói akár Avicii setlistjére is bulizhattak a parton.
A koncertek élménye mellett itt a hangulathoz a vízpart közelsége, a látványos színpadtechnika, a minőségi kiszolgálás és az egyedi hangulat is hozzájárult – nem véletlen, hogy az esemény azonnal a fiatalok kedvencévé vált.
A Balaton Sound sikere újabb fesztiválokat hívott életre: a B my Lake és a STRAND Fesztivál is kihagyhatatlan programmá vált; a bulira vágyó fiatalok estéiket a siófoki Plázson vagy a lellei Y Clubban is eltölthették, a fonyódiaknak pedig az éjszakai discóhajó állt rendelkezésre.
Ma már nem csupán a nagy fesztiválok és a frekventált bulihelyek biztosítják a nyaralók szórakozását: nyáron szinte minden hétvégén találni olyan települést, ahol szabadtéri koncertek, zenés estek vagy tematikus rendezvények zajlanak. A borfesztiválok, halünnepek, kézműves vásárok kötelező kiegészítése a zenei program, melyeken az ismert magyar zenészek mellett a helyi előadók is lehetőséget kapnak a bemutatkozásra.
A Balaton ma már jóval több, mint egy egyszerű fürdőhely: ez egy olyan kulturális és zenei központ, ahol a nyári hónapokban egymást érik a fesztiválok, szabadtéri események és a koncertek. Az idáig vezető út hosszú volt, a végeredmény azonban egy olyan régió, ami képes ötvözni a természet szépségét, a gasztronómiát, a pihenést és a szórakozást. A tópart a jó idő beköszöntével az ország egyik központjává válik, a magyar tenger partján pedig mindenki megtalálhatja a számára legkedvesebb dallamot.