Hogyan tervezzünk pergolát? Hasznos tippek mindenkinek

Hogyan tervezzünk pergolát? Hasznos tippek mindenkinek

Manapság egyre trendibbé válik a pergolák elhelyezése a kertben vagy a teraszon, hiszen ezek az építmények roppant praktikusak, ráadásul egyszerűen, gyorsan és nem mellesleg költséghatékonyan felállíthatóak. 

De hogyan is kezdjünk neki magának a tervezésnek? Lássuk a részleteket!

Hol legyen a pergola?

Először is azt döntsük el, hogy milyen célt szánunk a leendő építménynek, és utána majd gondolkodhatunk azon, hogy például fémből készült Nívó pergolát vagy esetleg fából készült terméket választunk.

Tehát mire szeretnénk használni? A terasz fölé képzeltük el, mint egy féltetőt? Különállóan a kertben szeretnénk elhelyezni, és alatta berendezni egy kis kiülőt kényelmes bútorokkal? Netán a grillező fölé vagy a medence mellé álmodtuk meg? Vagy esetleg autóbeállóként szeretnénk használni? 

Megannyi kérdés, amire választ kell adni ahhoz, hogy egyáltalán megkezdhessük a tervezést. Ettől függően kell ugyanis meghatározni majd a leendő építmény konkrét méreteit is. Mérjük le pontosan a szélességet, hosszúságot és a magasságot is. Ez utóbbinál gondoljunk arra is, hogy a 3 méternél magasabb pergola statikailag már problémás lehet.

Milyen alapanyagból készüljön?

Ha a méret és a hely megvan, akkor elkezdhetünk azon gondolkodni, hogy miből legyen majd a pergola. Bár tradicionálisan fából épül, de ma már érdemesebb megfontolni a tartósabb alternatívákat is. 

A faanyag ugyanis eléggé kényes, ezért körülbelül minden évben (de 2-3 évente biztosan) időt kell majd szakítani a pergola karbantartására és átvizsgálására. A korhadt építmény pedig már nem csupán esztétikailag okoz gondot, hanem balesetveszélyes is, így mielőbb ki kell javítani. 

Ezzel szemben a fémből készült pergolák sokkal tartósabbak, hiszen a megfelelő felületkezelés után nem tesz kárt bennük a csapadék, az UV-sugárzás, a hőség, az erős szél vagy akár a kemény fagy. Ha megfelelően állítjuk fel, akkor ráadásul jóval stabilabbak is, esetükben pedig nem kell tartani a korhadástól sem. Sőt, ha fahatású festéssel kérjük, akkor küllemre nagyon hasonlítani fog a fára, így még a természetes kinézetről sem kell lemondanunk. 

Az árnyékolás kérdése

A pergola egyik legfontosabb funkciója, hogy árnyékot ad. Ám hogy milyen módon, arra többféle variáció létezik. A lamellás tetejű pergolák sávosan engedik át a napfényt, ami kiváló arra, ha a kellemesen meleg időben kerülnénk a direkt napfényt, de nem akarunk teljesen árnyékos helyen sem tartózkodni. 

Ám a nyári forróságban sokszor szinte csak úgy perzsel a nap, ezért ilyenkor indokolt lehet kiszűrni a sugarakat, amennyire csak lehet. A fix lamellás pergola tetejére helyezzünk fel textil árnyékolókat, az állíthatót pedig forgassuk olyan állásba, hogy a lamellák hézagmentesen zárjanak. 

Érdemes akár az építmény oldalaira is takarást helyezni, ha az oldalirányból érkező napsugarakat is fel akarjuk fogni. Ehhez jó megoldás például az árnyékolást adó háló, amiből létezik 100%-os takarást biztosító változat is.

Kapcsolódó

Tavaszi megújulás: friss színek, új lábbelik és végtelen kényelem

Ahogy közeledik a tavasz, a természet színei újjáélednek, a napfény egyre melegebbé válik, és mi is szívese
Elolvasom

Mindennek a kulcsa a megfelelő kommunikáció

Amikor év vége van, akkor több szempontból is elérkezik az elszámolás és az értékelés ideje. Ekkor a munkav
Elolvasom

A minőségirányítás szerepe az iparban

A minőségirányítás minden ipari területen, így az autóiparban is kiemelt jelentőséggel bír. A fő feladata b
Elolvasom