A bizalmi vagyonkezelés során a vagyonrendelő (jelen esetünkben egy cégtulajdonos) a vagyonát vagy annak valamely részét a vagyonkezelőre ruházza át azzal a céllal, hogy azt a vagyonkezelési szerződésben meghatározottak alapján kezelje, és hasznosítsa. A vagyonkezelő a vagyont és annak hozamait a szerződésben foglalt feltételek esetén a kedvezményezetteknek – legtöbbször a vagyonrendelő családtagjai – köteles kiosztani. Vagyonok bizalmi vagyonkezelésbe adása számos előnyt nyújthat a vagyonrendelő részére. Először is a cégtulajdonos meg tudja óvni a vagyont a személyes kockázataival szemben. Másfelől biztosítani tudja a vagyon generációk közötti átadását. Végül pedig vagyontárgyak bvk-ba adása számos adózási előnnyel is jár.
Egy bvk számára átadott cég értékesítése esetén több kérdés máshogyan működik, mint a magáncégeknél. Ezek közül az egyik a transzparencia. Egy vevőnek fontos tisztán látnia, hogy kik az értékesítendő társaság tényleges tulajdonosai és kik milyen jogokat gyakorolnak a vagyon felett. Egy magántulajdonban lévő cégnél ezek könnyen kideríthetők a társasági dokumentáció és a cégnyilvántartás segítségével, azonban egy bvk-ban levő részesedés esetén ez nem így van: a vagyon feletti rendelkezési jogosultak rendelkezési köre kizárólag az összes bvk-val kapcsolatos dokumentáció átnézésével tárható fel, különösen nagy figyelmet fordítva a vagyonrendelési szerződésre.
Mint általában minden ingyenes vagyonátruházás esetén, a bvk-nál is felmerül az a kockázat, hogy a vagyonátadás fedezetelvonással jár. Csakhogy, ha ez megállapítják, az befolyásolni fogja a vagyontárgyak bvk-ba való átadásának az érvényességét és a vagyontárgyak értékesíthetőségét is.
Következésképp elengedhetetlen, hogy a vevő teljeskörűen meg tudjon győződni a vagyonrendelés körülményiről. Ezáltal különösen fontos tisztában lenni azokkal a személyekkel, akik ezen vagyonra esetlegesen igényt tartathatnak (pl. a vagyonrendelő felesége, közeli hozzátartozói) a vagyonrendelésről tudomásuk van-e, illetve jóváhagyták-e. Fontos továbbá azt is ellenőrizni, hogy van-e bármilyen olyan körülmény (pl. egy NAV ellenőrzés a vagyonrendelőnél), amely gyanússá teszi a vagyonrendelést.
Egy magánvagyonban levő üzletrész esetén egyszerű tisztázni, hogy az eladó vállalhat-e jogszerűen kötelezettséget az értékesítésre: akár elég lehet az eladó cégkivonatát, társasági szerződését és az ügyvezető aláírási címpéldányát megtekinteni.
A bizalmi vagyonkezelésbe adott vagyon esetén is nézni kell a vagyonkezelő társasági szerződését, hogy az abban foglaltak alapján ki jogosult és milyen feltételekkel rendelkezni az üzletrész eladásáról, azonban nagyon fontos a vagyonkezelési szerződés áttekintése is. Ugyanis ez tartalmazza, hogy a vagyonkezelő milyen feltételek mellett jogosult a hozzá rendelt vagyonnal rendelkezni, azt eladhatja-e, ha igen, akkor mikor és milyen áron teheti meg. Ha a vagyonkezelő az üzletrész értékesítésével megsérti a vagyonkezelési szerződést, az magát az értékesítés jogi érvényességét nem érinti, azonban egy ilyen esetben a vevő komoly jogi kockázatnak teheti ki magát.
Az adásvételi szerződés megkötéséhez célszerű kikérni a kedvezményezettek hozzájáruló nyilatkozatát, végtére is az ő érdekük, hogy a bvk-ban lévő vagyontárgyak a lehető hatékonyabban hasznosuljanak. Továbbá, amennyiben protektor is megbízásra került, úgy az értékesítés egyik feltétele lesz a protektor beleegyező nyilatkozatának beszerzése is.
Részesedések bvk-n keresztül való értékesítésekor a vételár a bvk-ba kerül. A vevőnek legfőbb érdeke, hogy amíg az eladó szavatossági és egyéb kötelezettségei fennállnak, a bvk-ban lévő vagyon fedezetet adjon az eladó esetleges követelésére.
Ennek a biztosítására többféleképpen is van lehetőségünk.
Mindezeken felül fontos még azt is látni, hogy a szavatossági időszak folyamán a vagyonkezelő személye módosulhat és az eredeti vagyonkezelő helyébe egy új, helyettes vagyonkezelő léphet. A jogszabályban foglaltak szerint ilyenkor az eredeti vagyonkezelő által elvállalt kötelezettségek automatikusan átszállnak az új vagyonkezelőre. Ennek ellenére az adásvételi szerződésben mindenképpen ajánlott kikötni minimum egy tájékoztatási kötelezettséget egy ilyen jogátruházás esetére, hogy a vevő tudja, hogy kivel szemben kell a jövőben az esetleges igényeit érvényesítenie.
Érdekli a bizalmi vagyonkezelés vagy a vagyonkezelő alapítvány? Mi segíthetünk!
Telefon: +36 1 889 2800
E-mail: info@vagyontervezes.hu
Web: vagyontervezes.hu