Kártékony rovar pusztít a magyar gyümölcsösökben

Kártékony rovar pusztít a magyar gyümölcsösökben

Új kártevő fenyegeti gyümölcstermő növényeinket. A Drosophila suzukii a közönséges ecetmuslica rokona, ám vele ellentétben nem a túlérett vagy rothadó gyümölcshúsból lakmározik, hanem az érésben lévő, egészséges termést fogyasztja. A légyfaj Ázsiából került Európába. Nálunk 2012-ben észlelték először – olvasható a magyarmezogazdasag.hu cikkében.

A gazdanövényköre széles, termesztett és vadon élő gyümölcsök (szamóca, málna, szeder, bodza, áfonya, ribiszke, köszméte, cseresznye, őszibarack, kajszi, szilva, szőlő, kivi) tartoznak bele, de károsított már almán és körtén is. Súlyos (80-100%-os) gazdasági veszteséget tud okozni málnán, szamócán.

A Drosophila suzukii piros szemű, sárgásbarna színű, 3 milliméteres légy. A rokon fajoktól nehéz elkülöníteni, a nőstény a közönséges ecetmuslicával (Drosophila melanogaster) téveszthető össze. A hímek szárnyán azonban jellegzetes fekete folt látható, ami hiányzik a suzukii-nőstény és mindkét nemű közönséges ecetmuslica szárnyáról.

Többhetes életük során a nőstények kedvező körülmények között több száz (naponta 7-16) tojást is leraknak a fűrészes tojócsövükkel az egészséges, érésben lévő és érett gyümölcsökbe. Kívülről a szúrásnyom kissé besüppedő foltnak látszik.

Hőmérséklettől függően 1-3 nap múlva kikelnek a lárvák, és szuronyos szájszervükkel roncsolva a gyümölcs húsát, elkezdenek táplálkozni.


A gyümölcsben egy vagy több lárva is károsíthat. A lárvakártétel nyomán másodlagosan gomba- vagy baktériumfertőzés következtében rothadni kezd a gyümölcs. Az 5-7 nap alatt kifejlődő krémszínű lárva 5-6 milliméteres. A 2-3 milliméteres, barna bábja hengeres, jellegzetes függelékeiről ismerhető fel. A gyümölcsökből 4-15 nap bábnyugalom után kelnek ki a legyecskék. Áprilistól novemberig három nemzedék is kifejlődhet nálunk, Dél-Európában akár egy tucat is.

Nagy távolságokra a fertőzött gyümölcsökkel jut el, amelyek észrevétlenül kerülnek a szállítmányokba. Széllel, valamint jó repülési képessége révén is terjed, mint ezt hazai gyors térhódítása is igazolja. Megjelenése és fertőzése jól nyomon követhető sárga ragacsos lappal és almaborecetes csapdákkal.

Szüreteljünk a lehető legkorábban, és ne komposztáljuk a gyümölcsöket.


Nagyon fontos a megtermett összes gyümölcs betakarítása és a fertőzöttek megsemmisítése. A gyümölcsérés kezdetén az adott kultúrában engedélyezett rovarölő készítményekkel, az élelmezés-egészségügyi várakozási idő betartásával lehet védekezni. Ezek a hatóidejük lejártáig adhatnak védettséget. Sajnos minden elhanyagolt ültetvény, magánkert újabb fertőzési forrás.



Kapcsolódó

Idén is a zeneipar találkozópontjává válik Veszprém – érkezik a XII. Music Hungary Konferencia & Showcase

November 18. és 20. között Veszprém ad otthont a XII. Music Hungary Konferencia & Showcase-nek, amely ú
Elolvasom

Lelopták a balatonfüredi Gyukli Pincészet szőlőjét

Az ültetvény megmunkálásába, védelmébe és előkészítésébe rengeteg időt és energiát fektetett a termelő. -
Elolvasom

Lenyűgöző szalmalabirintus nyílt Siófokon

A formabontó attrakció összesen 200 bálából épült fel. - - Siófokon, a Nagystrandon megnyílt az orszá
Elolvasom