Meglepően tiszta a Balaton vize

Meglepően tiszta a Balaton vize

A Balaton-átúszás térségében (Révfülöp és Balatonboglár között) valamint további hét helyen vett vízminták arra engedték következtetni a kutatókat, hogy a néhol zavaró algásodás ellenére a Balaton vize a legtöbb helyen kiváló minőségű.

A kutatók nemcsak a tó közepén, hanem partközelben is vettek vízmintákat: a legkritikusabbnak számító Keszthelyi-medencében a vízben a megengedhető, literenként 50 mikrogrammnyi algamennyiségnek (a-klorofill) csak a fele, Szigligetnél a negyede, a Balaton-átúszás térségében, Révfülöpnél a tizede, a keleti medencében pedig mindössze a huszadrésze volt.

A tihanyi Balatoni Limnológiai Intézet professzora, Vörös Lajos elmondta, hogy őket is meglepte az eredmény: „egyelőre nincs magyarázat arra, mitől lett jobb a vízminőség a melegedő időjárás és víz ellenére, hiszen nem mérjük, vizsgáljuk a Balatonban lezajlódó folyamatokat, ezek kutatására két évtizede nincs forrás”.

A professzor ugyanakkor hozzátette, hogy az algamennyiséget tudják csak mérni, ami nem más, mint „kullogás az események után”. Mindenesetre a NASA szerint is tisztul a Balaton.


Fotó: Getty Images

Kapcsolódó

Nívós nemzetközi díjat szerzett a varjaskéri templomrom és egy balatonfüredi apartmanház is

Egy Szlovéniában tartott rangos építészeti gálán egy balatonfüredi apartmanház és a varjaskéri templomrom f
Elolvasom

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Pálos emlékhely, Badacsonytomaj

Az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend a középkorban rendkívül aktívan működött a Balaton partjain. Sz
Elolvasom

Napi 1400 hordó olajat termel a Mol új somogyi olajkútja

Naponta 1400 hordó kőolajat, a Molcsoportszintű termelésének mintegy másfél százalékát adja az a somogysáms
Elolvasom