Mit jelent a közúti veszélyeztetés?

Mit jelent a közúti veszélyeztetés?

Amíg a közúti baleset okozása gondatlan bűncselekmény, a közúti veszélyeztetés már szándékos bűncselekménynek minősül. Gondatlanság fennállása során az elkövető látja ugyan a cselekményének a lehetséges következményeit, de bízik azok elmaradásában, vagy nem látja előre a következményeket, mert elmulasztja a tőle elvárható figyelmet és körültekintést. 

Ezzel szemben a szándékosság olyan magatartás, amelynek a következményeit az elkövető kívánja, vagy belenyugszik ezekbe. A közúti veszélyeztetés a legsúlyosabb közlekedési bűncselekmény, ami akkor is megvalósul, ha nem okoz balesetet az elkövető. 

A közúti veszélyeztetés fogalma szerint ezt a bűncselekményt az követi el, aki a közúti közlekedés szabályainak megszegésével közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton más vagy mások életét vagy testi épségét közvetlen veszélynek teszi ki. 

A közúti veszélyeztetés súlyosabbnak minősülő esetei

A nyolc napon belüli sérülés okozása az alapeset keretein belül értékelhető, ám vannak minősített, súlyosabb esetek is. Amennyiben a bűncselekmény

  • súlyos testi sértést, 
  • maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást vagy tömegszerencsétlenséget, 
  • halált,
  • kettőnél több ember halálát vagy halálos tömegszerencsétlenséget 

okoz, súlyosabbnak minősül. Ez megnöveli természetesen a büntetési tételeket is. 

A közúti veszélyeztetés büntetése

  • Alapesetben a büntetés 3 évig terjedő szabadságvesztés.
  • Súlyos testi sértés fennállása során egytől öt évig terjedő szabadságvesztés. 
  • Maradandó fogyatékosság, súlyos egészségromlás, tömegszerencsétlenség okozása kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel jár. 
  • Halált okozó közúti veszélyeztetés büntetése öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés. 
  • Öttől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel sújtandó a több ember halálát vagy halálos tömegszerencsétlenséget okozó közúti veszélyeztetést elkövető személy. 

A bizonyítási eljárásban jelentős szerepet töltenek be a helyszínen lévő tanúk vallomásai, illetve az esetlegesen készült kamerafelvételek. 

Közúti veszélyeztetés okozásának jellemző formái

A közúti veszélyeztetés számos módon elkövethető. A leggyakoribb az ún. büntetőfékezés, amikor az elkövető minden ok nélkül fékez a gépjárművével a másikat fékezésre vagy irányváltoztatásra kényszerítve. 

Tipikus példa az is, amikor valaki szándékosan rárántja a kormányt a vele párhuzamosan szabályosan közlekedőre, vagy indok nélkül leszorítja a kerékpárost az út széléről. Ha valaki a gépjárművével vészesen megközelíti az előtte haladó járművet, az is közúti veszélyeztetésnek számít. 

Mivel a közúti veszélyeztetés szándékos bűncselekmény, ezért szigorú büntetést alkalmaz a jogalkotó. Nem ritka a letöltendő szabadságvesztés sem, de emellett az elkövetővel szemben járművezetéstől való eltiltást is alkalmaz a bíróság. Minden esetben érdemes közlekedési ügyekre szakosodott ügyvédre bízni a védelmünket, ha közúti veszélyeztetést követtünk el.

Kapcsolódó

Tavaszi megújulás: friss színek, új lábbelik és végtelen kényelem

Ahogy közeledik a tavasz, a természet színei újjáélednek, a napfény egyre melegebbé válik, és mi is szívese
Elolvasom

Mindennek a kulcsa a megfelelő kommunikáció

Amikor év vége van, akkor több szempontból is elérkezik az elszámolás és az értékelés ideje. Ekkor a munkav
Elolvasom

A minőségirányítás szerepe az iparban

A minőségirányítás minden ipari területen, így az autóiparban is kiemelt jelentőséggel bír. A fő feladata b
Elolvasom