De vajon kik azok, akik ezeket a létesítményeket – általában a nulláról – megtervezik? Ebben a cikkben bemutatjuk, hogy miként működik egy olyan, mérnöki tervezés és project management terén óriási tapasztalattal rendelkező vállalkozás, mint a Megadelta.
Csapatmunka a tervezés mögött
A modern ipari és kereskedelmi épületek jellemzően nem egyetlen ember munkáját dicsérik. Egy ilyen projekt mögött mindig egy sok szakágú mérnöki csapat áll, akik az építészeti, gépészeti, elektromos, közmű- és úttervezési feladatokat összehangoltan végzik. A tervezés a koncepció kidolgozásával indul, és egészen a részletes kiviteli tervek elkészítéséig tart, ami alapján már az építkezést is meg lehet kezdeni.
Egy megfelelő tapasztalattal bíró csapat képes arra, hogy a fent röviden leírt, a valóságban viszont igencsak komplex feladatot végigvigye, sok szakterület szempontjainak összehangolásával. Ha jól végzik a dolgukat, az eredmény egyszerre esztétikus és funkcionális, biztonságos, energiatakarékos és fenntartható.
Minden a részleteken múlik
A tervezés jóval több, mint a szerkezeti elemek megálmodása: gondoskodni kell a megfelelő fűtési és szellőzési rendszerről, az elektromos hálózat biztonságos és gazdaságos működtetéséről, a víz- és csatornarendszerről, sőt, még a telken belüli úthálózatról is.
Mindezt úgy kell megoldani, hogy a különböző szakágak tervei ne ütközzenek egymással, sőt, támogassák egymást. Egy jól összehangolt, felkészült tervezőcsapat nagy ereje éppen ebben rejlik: átlátja a teljes képet, úgy koordinálja a szempontok összehangolását, hogy a tervek alapján egy zavartalanul működő, hosszú távon is fenntartható létesítmény jöjjön létre.
A jövő ipari háttere
Akár egy új gyár, egy logisztikai központ vagy egy nagyáruház építéséről van szó, a háttérben mindig ott lapul a komoly mérnöki munka, ami nélkül lehetetlen lenne létrehozni ezeket a komplexumokat. Bár ennek a munkának a nagy része – ma már – a tervezőszoftverek digitális terében zajlik, az itt felgyűlt szaktudás nélkül lehetetlen lenne a zökkenőmentes kivitelezés és a hatékony üzemeltetés.
Legközelebb, amikor elhalad egy ipari épület mellett, jusson eszébe: mekkora munkát fektettek a megvalósításba a tervezők már az első ásónyom megejtése előtt.
Mivel az ipari és kereskedelmi épületek a gazdasági jólét pillérei és motorjai, ezért kiemelten fontos, hogy ezek tervezését mindig komoly tapasztalattal rendelkező, felkészült, összeszokott, minden ízében profi csapatok végezzék. Elvégre egy fenntartható jövő elképzelései csak az ő kezükben lehet biztonságban.