Már nemcsak a főszezonban, hanem egész évben pörög a nyaralópiac. A szakértők szerint még mindig a vízparti ingatlanokért hajlandóak legtöbbet fizetni a vevők. Sok esetben kétszeres vagy háromszoros árat is adnak olyan házakért, amelyek 100 méternél közelebb vannak a vízparthoz. A túlnépesedő, zsúfolt Balaton helyett azonban vannak, akik nyugodtabb környezetben keresnek hétvégi házat, ezért egyre népszerűbb a Dunakanyar. A Pénzcentrum szakértőkkel beszélt a két divatrégió versenyéről és összeállította a Dunakanyar és a Balaton filléres és zsebbenyúlós listáját, hogy megtudjuk, hol lehet igazán jó biznisz most ingatlant venni – írja a penzcentrum.hu.
Az utazás modernizációjával, ahogy elérhetővé váltak a távoli, megálmodott úticélok is, egyre kevesebben keresték a vakációzásban az állandóságot. Mostanra viszont úgy tűnik, ismét szívesen töltenek hosszabb időt a pihenni vágyók olyan helyekre visszatérve, amely már bevált. Újra felpörgött a nyaralópiac is és egyre többen terveznek második ingatlant vásárolni, ahova kikapcsolódni járhat a család. A szakértők szerint legtöbben maximum 20 millió forintot szánnának a nyaralóra és ezt hitel felhasználása nélkül finanszíroznák. Kérdésünkre azt is elárulták, hogy népszerűek ugyan az eldugottabb, természetközeli kisházak is, de a legfontosabb szempont még mindig a vízpart közelsége.
Az ideális vizes környezet, viszont nem mindenkinek jelenti ugyanazt. A Balaton évtizedes sikereit nehéz megtörni, ám a vízisportok, a túrák szerelmeseinek és a kevésbé forgalmas helyek iránt érdeklődőknek csábító lehet a folyó közelsége. Lehet trónfosztó a közeljövőben a Dunakanyar? Meddig tart az egyre inkább túlnépesedő balatoni régió divathulláma? A Pénzcentrum ezúttal a balatoni és a Dunakanyarhoz tartozó településeket vizsgála és megnézte, hol mennyiért vásárolhatunk ingatlant, a következő évek nyári szezonjaira.
Duna vagy Balaton?
Kérdésükre, hogy melyik terület jelenleg a keresettebb a nyaraló vásárlók körében, Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője elmondta, hogy mindkettő népszerű, de ahogy más élményt nyújt a Balaton északi és déli partja is, úgy teljesen eltérő a Dunakanyar által kínált kikapcsolódás jellege a tóhoz képest.
Ahogy a félreeső zugot keresők kevésbé fognak a Balaton környékén ingatlant vásárolni, a Dunakanyart sem feltétlenül választja az, akinek a hobbija például a vitorlázás – fogalmazott.
A szakértő szerint a második ingatlan, hétvégi ház vásárlásánál kevésbé a szezonális trendek a döntőek, inkább a vevő személyes preferenciái határozzák meg, hogy milyen környezetben találja meg az elképzelt nyaralót.
“A Dunakanyar esetében, a Balatonhoz képest, egy jóval kisebb területről beszélünk. Így abszolút étékben jóval kevesebben vásárolnak itt” – emelte ki az Otthon Centrum.
Hozzáfűzte, hogy ha a vándorlási mérleget nézzük, mindkét térség jelentős többlettel rendelkezik évről évre, de ebben a versenyben is a Balaton keleti és középső medencéje (1000 lakosra vetítve néhány ezrelékkel) végez a Dunakanyar előtt. Bohus Péter, az OTP Otthon PR vezetője, az ingatlanhirdetési portál adatait vizsgálta, amelyből kiderült, hogy a „balatoni” keresőszó a harmadik leggyakoribb, míg a „Dunapart” csak az első húszba fért bele.
Településekre szűrve a nyaralókat Kismaroson és Nagymaroson is sokan keresnek, több balatoni települést is megelőz, de Siófok, Balatonboglár és Balatonalmádi többször szerepel a keresésekben – részletezte Bohus Péter.
A keresési eredmények alapján, a Dunakanyarból Verőce a 18. leggyakrabban keresett település azok körében, akik üdülőt keresnek.
Megfizethető balatoni nyár?
Az Otthon Centrum szerint a legszélesebb kínálat egyértelműen a nagyobb balatoni településeken van. Ezeken a helyeken pedig az átlagár 535 ezer forint körül alakult. A főváros könnyebb elérhetősége miatt a keleti medence nagyobb településein is megugrottak az árak, így például az egyik legnagyobbnak számító balatoni városban, Siófokon a 800 ezer forintot is bőven átlépte a fajlagos átlagár.
A szakértők válaszaiból kiderült, hogy az árazásnál a víz közelsége a legerősebb felhajtó tényező, de az elmúlt években láthatóan drágultak azok a települések is, amelyek az autópályához közelebb esnek.
A balatoni települések esetében már nem beszélhetünk félmillió forint alatti négyzetméterárakról. Viszont, ha az átlagokat nézzük, akkor fontos megjegyezni, hogy az adatokat a keresleten túl a településen elérhető ingatlanok darabszáma is jelentősen befolyásolja, így a település mérete is meghatározó lehet. Ennek ellenére a népszerűsödő lokációk tendenciája így is kiolvasható és azt is megtudhatjuk, hogy melyik helyszíneken lehet még pénztárcabarát árakon ingatlanhoz jutni.
A legolcsóbb települések listáján a déli partról, a somogy megyei Balatonszentgyörgy bizonyult a legmegfizethetőbbnek, ahol alig több mint 500 000 forint, egészen pontosan 540 195 forint az ingatlanok négyzetméterára, majd Balatonberény következik, 603 885 forinttal. Az északi oldalról a veszprém megyei Kővágóörs 608 342 forintos négyzetméterárral, Badacsonytomaj 685 633 forinttal, illetve Badacsonytördemic 686 413 forintos fért bele a top 5-be.
A legdrágább, 1 738 837 forintos átlagos négyzetméterárral Balatonszemes lett, amelyet szorosan követ az északi part legfelkapottabb városa, Balatonfüred 1 679 156 forintos négyzetméterárral. A dobogó harmadik fokára ezúttal Balatonőszöd került 1 556 842 forinttal, majd Siófok következik 1 524 099 forintos árazással és végül Alsóörs zárja a listát, ahol 1 480 096 forintért vásárolhatnak ingatlant négyzetméterenként a Balatonra vágyók.
A teljes cikk itt olvasható.