Az alábbiakban hét olyan tényezőt mutatunk be, amelyek elsősorban a nőket terhelik az üzleti életben.
Régi sztereotípia, ami valamilyen szinten igaz: a nők menstruációs ciklusa jelentős hatással lehet a munkateljesítményükre és a közérzetükre. A ciklus különböző szakaszaiban különböző hormonális változások lépnek fel, amelyek befolyásolhatják az energiaszintet, a koncentrációt és az érzelmi állapotot. Egyes nők számára különösen nehéz lehet a menstruáció időszaka, hiszen ilyenkor egyesek fájdalommal és kellemetlenségekkel küzdenek. (Azokra pedig, akik valamilyen egészségügyi kondícióval – például endometriózissal – élnek, ez fokozottan igaz.)Az ilyen napokon a munkavégzés igazi kihívást jelenthet és a teljesítmény csökkenhet.
Ezzel szemben a férfiaknak nincs ilyen rendszeresen visszatérő biológiai ciklusuk – legalábbis nem ilyen tünetekkel jelentkezik –, így számukra ez nem jelent problémát.
Amikor családtervezésre kerül a sor, általában a párok női tagjai veszik a kezükbe a gyeplőt. Ilyenkor ők foglalkoznak az együttlétek megtervezésével, ők követik figyelemmel a termékenységi időszakukat – például egy peteérés-kalkulátor segítségével – és ők készülnek fel azokra a kihívásokra, amelyekkel ez az időszak járhat. Emellett, mivel ma még mindig az a bevett szokás, hogy a nők mennek gyesre, nekik kell azzal is számolniuk, hogy hogyan és mennyi időre fognak kiesni a munka világából, illetve hogy mikor, milyen feltételekkel térnek majd oda vissza.
Miután a családtervezés és -alapítás sikerrel jár, a terhek nagy része még mindig a nőkre hárul. Először is: ők esnek ki a munkából, ami gyakran hatalmas visszalépést jelent a karrierük terén. Ez sajnos olyasvalami, amit aligha lehet befolyásolni, hiszen biológiailag meghatározott. Tény, hogy gyesre már a férfiak is elmehetnek, ám a szülési szabadság és a felépülés időszaka kizárólag a nőket érinti.
Továbbá a nők azok, akik általában nagyobb felelősséget vállalnak a családi élet szervezésében és a gyermeknevelésben. Ez a kettős terhelés különösen nehézzé válhat, amikor a munkahelyi elvárások is magasak. Sok nő érzi úgy, hogy folyamatosan egyensúlyoznia kell a munka és a család között, miközben megpróbál megfelelni mindkét területen. A férfiak általában kevesebb nyomással szembesülnek ezen a téren, és a társadalmi normák is kevésbé várják el tőlük, hogy egyformán helytálljanak mindkét szerepben.
A nők az üzleti életben mind a mai napig szembesülhetnek sztereotípiákkal és előítéletekkel, amelyek megnehezíthetik számukra a karrierépítést. Sokszor találkozhatnak olyan helyzetekkel, ahol alábecsülik képességeiket, vagy nem veszik komolyan őket pusztán a nemük miatt. Ezek az előfeltevések, amellett, hogy károsak, akadályozhatják a nők előmenetelét és elismerését a munkahelyen. A férfiak ritkábban találkoznak ilyen típusú kihívásokkal, és kevésbé kell küzdeniük az előítéletekkel.
A hálózatépítés és a mentorálás fontos, ha szeretnénk előrejutni a területünkön – azonban a nők gyakran nehezebben találnak mentorokat és támogató hálózatokat az üzleti életben. Ennek az oka, hogy a felsővezetői pozíciókban még mindig túlnyomórészt férfiak vannak – akik elsősorban hasonló tapasztalatokkal és háttérrel rendelkező férfiakkal szeretnek együttműködni. Ez pedig akadályozhatja a nők szakmai fejlődését és előmenetelét.
Manapság egyre többet hallunk arról, hogy a nők gyakran találkoznak a munkahelyi zaklatás és diszkrimináció problémájával – ez pedig jelentős stresszt és bizonytalanságot okozhat. A munkahelyi zaklatás – legyen az verbális, fizikai vagy szexuális – komoly hatással lehet a nők mentális és érzelmi jóllétére, valamint a munkateljesítményre is. A férfiak ritkábban szembesülnek ilyen jellegű fenyegetésekkel, és munkakörnyezetük általában biztonságosabb és támogatóbb.
A nőkre gyakran nagyobb nyomás nehezedik a külső megjelenésük miatt. Az üzleti világban úgy érezhetik, hogy nekik nemcsak szakmai teljesítményükkel, hanem megjelenésükkel is folyamatosan meg kell felelniük a társadalmi elvárásoknak. Az öltözködés, a smink és a frizura mind olyan tényezők, amelyekre a nőknek külön figyelmet kell fordítaniuk. A férfiak számára ezek a kérdések általában kevésbé jelentősek, és a megjelenésük ritkábban befolyásolja szakmai megítélésüket.
Jól látszik tehát, hogy modern kor ide vagy oda, az üzleti életben elhelyezkedő nők mind a mai napig számos kihívással szembesülhetnek – olyan kihívásokkal, amelyeket a férfiak maximum hallomásból ismernek. A nők tapasztalják meg a ciklusuk hatásait, ők ellenőrzik a peteérés-kalkulátorokat, amikor családtervezésre kerül a sor, ők mennek gyesre és nekik kell mindemellett 110%-ot hozniuk az életük minden területén, hogy legalább annyira komolyan vegyék őket, mint a férfi munkatársaikat. Igazságtalanul hangzik, nemde? Mégis azt láthatjuk, hogy éppen ezek a kihívások és tapasztalatok azok, amelyek erősítik őket, és még elkötelezettebbé teszik őket a siker elérésében.