Joggal merülhet fel benned a kérdés, vajon miért szükséges már a húszas-harmincas éveidben az állami nyugdíjad kiegészítésével foglalkoznod, miközben évtizedekig fizeted majd a járulékokat. Nos, a magyarázat egyszerű, a válasz pedig a társadalombiztosítási rendszerünk felépítésében keresendő. A felosztó-kirovó szisztéma ugyanis mindig az aktuális ellátottak finanszírozását látja el, így aztán a te nyugdíjadat majd az akkori dolgozók adják össze. Mivel évtizedek múlva már sokkal kevesebb aktív befizető lesz, valószínűleg jóval alacsonyabb ellátást kapsz majd, ezért neked kell tenned azért, hogy passzív éveidben is a megszokott életszínvonalon élhess. Ehhez azonban figyelembe kell venned, melyik eszközökkel érheted el a kívánt eredményt. Ilyen szempontok szerint is összehasonlította a nyugdíj előtakarékossági formákat a Grantis. Fontos tehát, hogy alaposan tájékozódj, mielőtt döntenél, hiszen nagyon sok múlik megtakarítási portfóliódon.
A legnagyobb dilemmát kétségkívül annak meghatározása jelenti, melyik megoldással tudsz aránylag könnyedén elegendő megtakarítást összeszedni a rendelkezésre álló idő alatt. Ingatlanba fektess, netán műtárgyakba, vagy aranyba? Vásárolj állampapírt, kriptovalutát, részvényeket? Nos, a válasz erre sosem egyértelmű, hiszen élethelyzettől és az igényektől függ, mivel jársz a legjobban. Egy dolog azonban biztos, mégpedig hogy az állami támogatással rendelkező, nyugdíj célú előtakarékossági formák nem véletlenül egyre népszerűbbek. A nyugdíjbiztosítás, a nyugdíj-előtakarékossági számla és az önkéntes nyugdíjpénztár egyaránt kiváló konstrukciónak tekinthető és eltérő előnyökkel rendelkezik. A három alternatívára összességében évi 280 ezer forintos támogatást is igénybe vehetsz – szja-visszatérítés formájában – és ezeket kombinálva biztos lehetsz benne, hogy elegendő privát nyugdíj áll majd a rendelkezésedre, mire eléred a korhatárt. Ugyanakkor nem szabad szem elől tévesztened a tényt, miszerint a nyugdíj-előtakarékosság megtervezése egy bonyolult és nagy tapasztalatot igénylő feladat. Kellő rutin nélkül szinte biztos, hogy az érzelmeidre, vagy félinformációkra támaszkodva fogsz dönteni, ez pedig komoly problémákhoz vezethet. Ezért aztán az első lépés mindenképpen az legyen, hogy konzultálsz egy független pénzügyi szakértővel, aki segít összeállítani egy olyan nyugdíj-előtakarékossági portfóliót, ami tökéletesen passzol az igényeidhez és a lehetőségeidhez.
Időskori anyagi biztonságod megteremtése mellett az egyik legfontosabb anyagi döntést a családalapítás jelenti, hiszen a gyermekvállalás rengeteg költséggel jár. A babaváró hitel nem véletlenül az egyik legnépszerűbb konstrukció, már megjelenésétől fogva. 2024-ben ráadásul az addig 10 millió forintos maximum keretösszeg 11 millióra emelkedett. Változatlan maradt, hogy ha a folyósítást követően megszületett az első gyermek, akkor kamattámogatott hitellé alakult a kölcsön, ami óriási segítséget jelent. Noha a különféle bankok ajánlatai nagyban hasonlítanak, némi különbség azért akadhat. Egy ilyen döntés előtt érdemes kipróbálni a BiztosDöntés babaváró hitel kalkulátorát. Így garantáltan a legjobb ajánlat mellett tehetitek le voksotokat. Ugyancsak tanácsos ekkor is konzultálni egy tanácsadóval, különösképp, ha a hitelösszeget befektetnétek.