Régi épületek helyi védettsége szűnhet meg Siófokon

Régi épületek helyi védettsége szűnhet meg Siófokon

Korábbi, hasonló esetekben villák és lakóparkok születtek az ikonikus házak helyén. A település kulturális örökségért aggódó helyi civilek nincsenek elragadtatva a kezdeményezéstől.

A városban nagy felháborodást keltett néhány éve, amikor tulajdonosaik védett épületeket bontottak le és helyükbe kockavillákat, lakóparkokat építettek. Most még több ilyen épület tűnhet el, ezúttal a képviselő-testület kezdeményezésére – írja a magyarnarancs.hu.

Siófokon 120, főleg századelős épület élvez helyi védelmet. Ezekből „csípné le” az önkormányzat most azokat, amelyeket nem tart fenntarthatónak. Pedig a műemlékvédelem lényege éppen az, hogy a régi épületek fennmaradjanak. Siófokon azonban a helyi védelem alatt álló épületek tulajdonosai semmilyen engedményt nem kapnak. Nincs építményadó-kedvezmény, nincs városi pályázat felújításra. Van viszont ezernyi tilalom és kötöttség, vagyis egy szép régi házat nem lehet úgy hasznosítani, mint egy újat. A város ezek szerint csak élvezni akarja a látványt, de egyelőre nem hajlandó tenni érte. Valamiféle megoldást 2015 óta ígérnek. Legutóbb, 2023 novemberében az volt a kedvezmény-kezdeményezés indoka, hogy mintegy 120 millió forint veszteség érné a várost, ha a helyi védelem alatt álló ingatlanok ingatlanadóját elengednék.

A siófoki helyi védett épületek száma az utóbbi mintegy negyven évben érdekes módon fluktuált. Az 1986-os általános rendezési terv még több mint 100 védelemre érdemes épületet tartott nyilván. Ez érdemben nem változott az 1992-es felülvizsgálatkor sem. Balázs Árpád (Fidesz) polgármestersége alatt 1997-ben a város akkori képviselő-testületének első örökségvédelmi helyi rendelete szerint már csak 67 ingatlant jelöltek védelemre méltónak. Majd 2005-ben ugyanezt a rendeletet úgy módosították, hogy már csak 18 helyi védett épület volt. Erről a mélypontról 2015-ben Molnár Árpád főépítész javaslatára emeltek be még 12 épületet a helyi védettek közé azzal, hogy a felmérésnek folytatódnia kell. Majd 2018-ban készült el a ma is hatályos lista 120 épületről. Ezt tervezi most újabb trendfordulóval csökkenteni a képviselő-testület.

A meglepő lépés eredője az, hogy a régi mozi védett épületét az önkormányzat eladta, az új tulajdonos pedig kezdeményezte a védettség levételét, mert szerinte annak körülményei már nem állnak fenn. A képviselő-testület idén januári ülésén úgy döntött, hogy a helyi védelem megszüntetését nem támogatja, de Kadlicskó Krisztián főépítészt felkérték, hogy áprilisra vizsgálja felül „a helyi védelem alatt álló épületek védettségének indokoltságát”. A munka az áprilisi ülésre nem készült el, a novemberi ülésen határidőmódosítást kapott a főépítészi iroda. Egyelőre három épületről szeretnék levenni a védettséget. Ezek olyan épületek, amelyek a védettségi felvételkor sem voltak jó állapotban.

A Magyar Narancs megkérdezte a főépítészt, de nem kaptak választ arra, melyek ezek az épületek, de úgy értesültek, az egykori ún. teremmozi, a régi Csülök vendéglő és egy másik vendéglátóipari egység az esélyes.

A Csülök vendéglő egyébként a világhírű pszichológus és zenepedagógus Révész Géza szülőháza, akiről az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának épületében termet neveztek el. A házat tulajdonosai hagyták lerohadni, az sem látszik, hogy a hatóság tett volna bármilyen intézkedést az állagmegóvás érdekében – számolt be a portál.


Forrás: magyarnarancs.hu
Fotó: Bozai Ágota / Magyar Narancs

Kapcsolódó

Árulják a Balaton egyik legnépszerűbb pékségének épületét, ami tavaly zárt be

Ráadásul nem is olyan óriási összeget kérnek az egyébként modern felszereltségű és remek adottságokkal bír
Elolvasom

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Botka-kastély, Bókaháza

A keszthelyi járásban, illetve a Zala folyó völgyében fekvő Bókaházát egy 1479-es irat említi először. A tö
Elolvasom

Elsüllyedt tengeralattjáró a Balatonban? Mítosz vagy valóság?

A szövevényes történet mögött az utókor számára egy pénzügyi csalás szálai kezdenek kirajzolódni. - -
Elolvasom