Mielőtt belevetnénk magunkat a dolog izgalmasabb részébe, azaz a mintás és színes szőnyegek világába, muszáj egy kicsit terveznünk. Az egyik legfontosabb aspektus a méret: először minden esetben le kell mérnünk az adott területet, mielőtt keresgélni kezdenénk. Próbáljuk vizualizálni, hogy mekkora szőnyeg lenne ideális – ha szükséges, fogjunk egy plédet, és hajtsuk adott méretre, hogy el tudjuk képzelni! Ez az a tényező, amin egyáltalán nem tudunk „alkudozni”, hiszen vagy kényelmesen befér a választott darab a helyiségbe, vagy sem.
Szintén számolnunk kell az anyagi lehetőségeinkkel is: gondoljuk át, mennyi tudunk rászánni! Ezt azért lényeges már előre megtenni, mert ha beleszeretünk egy túl drága darabba, azzal nagy szívfájdalmat okozhatunk saját magunknak.
Egy szőnyeg akkor lesz igazán jó választás, legyen szó bármilyen helyiségről, ha nem „lóg ki” onnan, sőt: inkább egységessé teszi annak megjelenését. A következő tippeket sorra véve mi is megtalálhatjuk az igazit!
Ha az otthonunk, nyaralónk vagy bármilyen más ingatlanunk berendezése már nagyjából készen van, akkor valószínűleg már rendelkezik egy egyedi stílussal. Az otthonunk lehet például vintage, amihez remekül mennek a különleges, virgámintás, koptatott jellegű darabok. Az indusztriális lakások tökéletes kiegészítői az állatbőrre emlékeztető vagy műszőrme-szőnyegek. A bohém otthonokba elsősorban shaggy vagy színes szőnyegeket tudunk elképzelni, amelyek tovább erősítik a bohó jelleget.
A nyaralókat pedig általában tematikusan alakítják ki. Ezekben gyakran megjelennek a természet színei, elsősorban a víz árnyalatai, általában fehérrel kombinálva. A dekoráció terén felbukkanhat bármi, aminek köze van a vízparthoz, legyen az az élővilág, a hajózás vagy a parti épületek, például világítótornyok. Manapság már ehhez illeszkedve is számos szőnyegtípust találunk: egy kék-fehér csíkos, kifejezetten víztaszító darab például remek választás lehet.
Ha nem szeretnénk, hogy a beltér „túl sok” legyen, akkor a színekkel csínján kell bánnunk. Még az sem baj, ha sokféle minta és anyag jelenik meg egy-egy helyiségben, amíg a színek harmóniában vannak. Itt tehát meg kell vizsgálnunk a helyiségeket.
Tegyük fel, hogy a nappalinkban fehérek a falak, a bútorok pedig a bézs különböző árnyalataiban pompáznak. Ha szeretnénk ezt a közeget valamivel feldobni, akkor bátran választhatunk egy vadabb, színes szőnyeget! Ezzel egy központi, stílusos darabot tehetünk a szoba díszévé és egyben leghangsúlyosabb elemévé, ami vonzani fogja a tekinteteket. Ellentétes eset, hogy ha az adott helyiségben színesek a falak és a bútorokon, dekorációs elemeken is számos különböző árnyalat, minta jelenik meg. Ilyenkor a szőnyegválasztáskor törekedjünk a minimalizmusra, a darab minél inkább olvadjon bele a környezetébe és visszafogottan egészítse ki azt!
A szőnyeg fizikai elhelyezése is kulcsfontosságú kérdés, amire van néhány általánosan alkalmazandó szabály. Ilyen például az, hogy ha a nappaliba kerül a szőnyegünk, akkor a kanapé, illetve a körülötte található többi ülő alkalmatosság első két lába mindig kerüljön rá a szőnyegre! Ezzel „összehozhatjuk” a különálló darabokat és egységessé tehetjük az összképet. Ami a hálószobát illeti, a szőnyeg szintén részben a legfontosabb bútor, az ágy alá kell, hogy kerüljön. Kényelmi szempontból érdemes arra figyelni, hogy legalább odáig tartson az anyag, ahol a lábunk le szokott érni az ágyról.
Az étkezőben általában úgy helyezzük el a szőnyeget, hogy mind az asztal, mind a székek lábai elférjenek rajta. A fürdőszobában inkább praktikus feladatokat lát el, így a kulcsfontosságú részekhez – fürdőkád, zuhanyzó mellett, mosdónál – tegyük azokat! A folyosókon pedig úgy próbáljuk pozícionálni a szőnyegeket, hogy nagyjából ugyanolyan mértékben legyenek kitéve a külső hatásoknak, azaz a kopásnak, hogy ez egységesen történjen.
Ha ezekre a szempontokra egytől egyig odafigyelünk, biztosak lehetünk abban, hogy a helyiségeink egységes képet mutatnak majd, miután kiválasztottuk a tökéletes, új szőnyegeinket!