HR menedzsment
Az első munkakör, ami eszünkbe juthat, ha a munkaügyekkel kapcsolatos foglalkozásokra gondolunk valószínűleg a HR-esé. A szó az angol human resources kifejezésnek a magyar fordítása, jelentése a címben is szereplő “emberi erőforrás”. HR-es és más munkaügyi, munkavédelmi állások hirdetései megtalálhatóak a Szekszárdállás oldalán, ami elérhető ezen a linken: https://szekszardallas.hu/allasok/munkaugy-munkavedelem.
Mára a HR-es feladata sokkal több, mint az állásinterjúk lebonyolítása és az alkalmasnak tűnő jelölt kiszűrése, hiszen a munkavállalókért verseny van, meg kell őket tartani, és ebben nagy feladat hárul a HR-esekre is.
HR ranglétrán több pozíció is megtalálható. Az első a toborzó (recruiter), ő az, aki egyeztet az új ember munkaköri leírásáról, megírja, és közzéteszi az álláshirdetést, interjúztatja a jelölteket, és segédkezik az új ember állományba vételében. A második a HR generalista, ami általában középvezetői pozíció. Feladata a toborzás felügyelete, tréningek szervezése, juttatási csomagok kialakítása és karbantartása.
A legmagasabb szinten a HR Business Partner áll. A munkaügyi folyamatok menedzselése kevésbé képezi a mindennapi munkáját, inkább a személyügyi politika képviselete, tanácsadás, kimutatások, statisztikák készítése a fő feladata.
Bérszámfejtő és TB ügyintéző
A bérszámfejtő gyakran ellátja a TB (társadalombiztosítási) ügyeket is, de sokakat foglalkoztató cégeknél különválhat a kettő. A bérszámfejtő feladata a havi számfejtés, a nyilvántartások vezetése, igazolások kiadása, távollétek, pótlékok rögzítése.
Ha a bérszámfejtő kezeli a TB ügyeket is, akkor a napi tevékenységéhez hozzáadódik a társadalombiztosítási ellátások elbírálása és számfejtése, az adó- és járulékkedvezmények feldolgozása, letiltások kezelése, illetve a vonatkozó jogszabályok által előírt bevallások, jelentések, statisztikák, elszámolások határidőre történő elkészítése és elküldése az illetékes hivataloknak.
Munkavédelmi előadó
Bár nem kifejezetten munkaügyi állás, de mégis érdemes szót ejteni a munkavédelmi előadóról, hiszen az ő feladata az, hogy a munkakörnyezet mindig biztonságos legyen a munkavállalók számára.
Feladata többek között a munkabiztonsági szabályzat folyamatos felülvizsgálata, az új munkatársak munkabiztonsági és biztonságtechnikai tájékoztatása, a munkahelyi elméleti oktatások megtartása és dokumentálása, illetve munkahelyi baleset esetén a történtek kivizsgálása és bejelentése.
Bármelyik fent említett munkakört választjuk biztosak lehetünk benne, hogy a cégnél rövid időn belül népszerűségre tehetünk szert, hiszen legtöbbször a jó hírek hozói leszünk!