Zöldugar szegély tervezése – miért fontos a pontos kijelölés?

Zöldugar szegély tervezése – miért fontos a pontos kijelölés?

A zöldugar szegélyek kijelölése fontos feladat az agrártámogatások sikeres célba éréséhez. Az elmúlt években gyakran előfordult, hogy a szegélyek helytelen elhelyezése miatt a gazdálkodók kellemetlen meglepetésekkel szembesültek.

A probléma forrása sokszor a földhasználati határok és a tényleges művelt területek közötti eltérésből fakad. Sajnálatos módon a zöldugar szegély az, ami a legkönnyebben ellenőrizhető terület az AKG (Agrár-környezetgazdálkodási program) részéről.

Szerencsére a Morva Növénydoki zöldugar szegély szolgáltatása segítségedre lehet az adminisztrációs terhekben, hogy ne a szabadidőben kelljen ezzel vesződni. Lássuk részletesen, hogy miről is van szó!

Miért ennyire lényeges a pontos kijelölés?

Előfordulhat, hogy egy adott terület művelési határa és az agrártámogatási rendszerben elfogadott határvonal nem esik egybe. Gondoljunk csak a régen 8 méteresnek mért dűlőutakra, amelyek az évek alatt 4 méteresre zsugorodtak. Ugye? Mindenkinek maga felé hajlik a keze.

Ha az út mindkét oldalán a gazdálkodók néhány métert még megművelnek, végül az adott földsáv valójában már nem tartozik a gazdálkodó hivatalosan bejelentett területéhez. Így, ha valaki egy 6 méteres zöldugar szegélyt tervez ide, előfordulhat, hogy papíron csak 4 méter lesz abból támogatható.

Ezek az eltérések bizony problémát okoznak az ellenőrzések alkalmával, hiszen a GPS-es mérések és a földhivatali adatok alapján a hatóságok pontosan meg tudják határozni, hogy a szegély valóban a megfelelő helyen és szélességben lett-e kialakítva.

Hogyan lehet elkerülni a hibás kijelölést?

A pontos tervezés alapja a helyszíni adottságok, a beadott agrártámogatási pályázatok térképei és a művelt terület határainak együttes figyelembevétele. Ha a szegélyeket nem a megfelelő helyre telepítik, akkor a támogatást nem kaphatja meg az illető, valamint szankciókat is maga után vonhat az eset.

A legegyszerűbb módja annak, hogy a zöldugar szegélyek a megfelelő helyen legyenek, ha a földmérési adatokra és digitális térképekre támaszkodunk. Egy hozzáértő szakember képes ma már GPS-alapú sorvezetőkkel és digitális formátumokban elérhető térképekkel előre pontosan meghatározni, hogy hová kell a szegélyeket kijelölni.

Milyen lehetőségek adottak a pontos kijelöléshez?

Nézzük a lehetőségeket!

  • Mobiltelefonos térképek (KML fájlok) – A földterületek határait és a kijelölt szegélyeket bárhol és bármikor ellenőrizni lehet. Így a helyszínen is könnyen visszaigazolható, hogy a tervezett szegély a megfelelő helyen van-e.
  • GPS-alapú megoldások – Ha a traktor sorvezetővel van felszerelve, egy pendrive-ra töltve az előre elkészített digitális térképet be lehet tölteni a rendszerbe. Így a vetés pontosan a megfelelő helyre kerül.
  • Shape fájlok – A támogatási kérelmek beadásakor a szegélyek automatikusan a megfelelő helyre tölthetők fel, így kizárt lesz a rajzolásból eredő hiba.

Mint látható a pontos területmegjelölés fontos ahhoz, hogy a mezőgazdasági támogatás mindig célba érjen, azaz a bankszámládon landoljon.


Kapcsolódó

Amit a nyomásmérő óra működéséről és szerepéről tudni kell

Egy hidraulika rendszer csak akkor tud hatékonyan működni, ha a nyomást pontosan lehet ellenőrizni és szabá
Elolvasom

Hogyan válassz minőségi autós kiegészítőket online?

Az online vásárlás az autós kiegészítők területén egyre népszerűbbé válik, hiszen kényelmes, gyors és számo
Elolvasom

A CRM-rendszer az ügyfélkapcsolati folyamatok agya

Ma a lehetőségek kánaánjában fürdőzhetünk, bármilyen témában is gondolkodunk. Ez nagyon előnyös, hisz nagyo
Elolvasom