Ha nyaraló vásárlásában gondolkodunk, elsőként határozzuk meg, hogy mi a célunk vele! Ha csak saját használatra tervezzük, csakis a mi igényeinknek kell megfelelnie, ám ha kiadásra szánnánk, különösen fontos, hogy milyen ingatlant veszünk! Ha megnézzük a kiszemelt házat, mindenképpen kérjük el a tulajdoni lapot, ugyanis ha nyaralóként van feltüntetve az ingatlan, nehézségekbe ütközhetünk ha hitelt akarunk felvenni rá, vagy ha a későbbiekben bővíteni szeretnénk.
Amikor megnézzük a házat, figyeljük meg, hogy vannak-e lyukak a tetőn vagy a falon, hiszen a különböző állatok előszeretettel húzzák meg magukat a nyaralóban a téli időszak alatt. Figyeljük meg, van-e fűtés, hiszen bár a nyári időszakban nem feltétlenül van rá szükség, de ha érkezik egy hidegfront a nyári melegben, előfordulhat, hogy be kell fűteni.
Azt se felejtsük el felmérni, hogy van-e lehetőség környezetbarát megoldások kialakítására. A szélturbina, illetve a levegős, vízi vagy geotermikus hőszivattyús fűtés kialakítása is opció lehet, hiszen ez is egy módja annak, hogy környezetbarátabb és hosszabb távon olcsóbb fenntartású nyaralónk legyen.
Természetesen vannak olyan járulékos költségek, amiket nem tudunk megúszni, mint például a helyi adók, de vannak rá módszerek, hogy a nyaraló fenntartása ne kerüljön egy vagyonba.
A rezsiköltséget könnyedén tudjuk csökkenteni, ha napelemet szereltetünk fel. Mivel a nyári időszakban termelődik a legtöbb napenergia, pont akkor tudjuk igazán élvezni a napelem által termelt áramot, amikor a nyaralóban tartózkodunk. Ha az ingatlant úgy alakítjuk ki, hogy a villanyon túl akár a meleg víz vagy a fűtés is árammal működjön, könnyedén fedezhetjük napelemmel a szükséges energiát. Mivel a berendezés nem olcsó, ez hosszabb távú befektetés, de ha egyszer eladnánk az ingatlant, a napelemekkel emelhetünk az értékén.
Ha teszünk arról, hogy a nyaralónk szigetelése megfelelő legyen, akár a légkondi használatán is spórolhatunk a nyári időszakban! A szigetelés nemcsak az ajtók és az ablakok réseiben fontos, hanem a tetőn is, hiszen a tűző napsugarak elsősorban azon keresztül érik a nyaralónkat. Ha tetőablakunk van, különösen hasznos egy redőny, hiszen azáltal, hogy nem engedjük be a fényt, a meleget is kizárhatjuk. Természetesen arra nincs mód, hogy a nyári forróság egyáltalán ne jusson be, de odafigyelünk a megfelelő szigetelésre, akár kellemes 22 fokos benti hőmérsékletet is tarthatunk.
A hőszivattyú fűtés az egyik legkörnyezetbarátabb technológia, ugyanis magából a környezetből nyeri ki a hőt. Ez lehet a levegő, a talaj vagy víz is. Elsőre nem tűnik olcsó megoldásnak, hiszen a napelemhez hasonlóan többmillió forintba kerül a telepítése. Egy nyaraló esetében garantált, hogy megtermeli nekünk a szükséges energiát, amivel ha igény van rá, fűthetünk, hűthetünk és a meleg vizet is előállíthatjuk.
Bár extra költségként számolhatjuk el, nem járhatunk azzal rosszul, ha megkérünk valakit, hogy néhanap nézzen rá a nyaralónkra! Ezzel a módszerrel elkerülhetjük, hogy tavasszal vagy nyáron több hónapos beázással kelljen szembenéznünk vagy éppen lefagyott csövekkel kelljen bajlódnunk. A szakember keresése időigényes, ráadásul egy szerelő munkája rendkívül költséges is, így havi egy-két fizetett megtekintéssel is sokat spórolhatunk, ha baj van.
A régi izzókat lecserélhetjük LED-ekre, mert azok jóval kevesebbet fogyasztanak a hagyományos izzóknál, ráadásul sokkal kellemesebb a fényük, és tovább is bírják a használatot, mint a hagyományos villanykörték. Ha biztosra mennénk, az is jó megoldás lehet, ha biztosítást kötünk a nyaralóra, hiszen így ha történik valami a távollétünkben, ami nagyobb javítási összeget kíván, a biztosító fedezheti a költségeket.
Egy nyaraló hatalmas örömforrás lehet a nyári időszakban, de ne feledjük, hogy az év további részében is fenn kell tartani. Ez azonban ne tántorítson el bennünket, mert ha számolgatunk, tervezgetünk, könnyedén megtalálhatjuk a leggazdaságosabb opciót.