5 dolog, amit érdemes tudni a női ciklusról babatervezés előtt

5 dolog, amit érdemes tudni a női ciklusról babatervezés előtt

Léteznek olyan párok, akik „csak úgy” belevágnak a babaprojektbe, míg mások már a kezdeti szakasztól a pontos tervezés hívei, de olyanok is akadnak, akik néhány hónapnyi sikertelen próbálkozás után döntenek úgy, hogy a kezükbe veszik az irányítást. Bárhogyan is állunk hozzá ehhez a kérdéshez, ha csak egy kicsit is szeretnénk tudatosak lenni, akkor nőként tisztában kell lennünk a ciklusunkkal – és azzal, hogy ennek szakaszai hogyan befolyásolják a teherbeesési esélyeinket.

A következőkben öt olyan alapvető kérdést teszünk fel, amire mindenképp tudnunk kell a választ a menstruációs ciklus kapcsán, már a babatervezés előtti időszakban.

Milyen a normál ciklus?

Minden nő menstruál a termékeny évei alatt: az első vérzés 8 és 15 éves kor között jelentkezik, és egészen 45-55 éves korunkig tart. A folyamat a női nemi szervek ciklikus változásán alapszik, és bár mindannyian mások vagyunk, általánosan 28 napos időszakot ölel fel. Ez tulajdonképpen egy hormonális folyamat, ami rendszeresen felkészíti a női szervezetet a fogamzásra való képességre. A két hormon, ami az egészet irányítja, a progeszteron és az ösztrogén.

A ciklus azzal indul, hogy az ösztrogénszint megnő, ami petesejt-éréshez vezet, majd a tüszőrepedés és a petefészekből való távozás következik – ez az ovuláció. Ezután a progeszteron „lép akcióba”, a méhnyálkahártya megvastagszik, felkészülve a megtermékenyített petesejt befogadására. Ekkor két lehetőség áll előttünk: az egyik a megtermékenyülés, ilyenkor már nem lesz havi vérzésünk. A másik pedig az, hogy nem történik megtermékenyülés, a petesejt felszívódik és a két hormon szintje egyaránt csökkenni kezd a szervezetben. Emiatt a méhnyálkahártya leválik és elindul a vérzés, azaz a menstruáció szakasza – ez számít a ciklus 1. napjának.

Szót kell még ejtenünk a másik két fázisról is. Az egyik a menstruációt követő follikuláris szakasz, ami az ovulációig tart, ekkor fejlődnek ki a petefészek tüszőiben a petesejtek. A negyedik pedig a luteális fázis, ami a peteérés után kezdődik a menstruációval ér véget. Ekkor a progeszteronszint megemelkedik.

Mikor a legnagyobb az esély a teherbeesésre?

A legtöbb nő erre kíváncsi, így folytassuk rögtön ezzel: az ovuláció a legtermékenyebb szakasz. Egy 28 napos – tehát átlagos – menstruációs ciklus során a 14. napon reped meg az érett tüsző, és a kilökődött petesejt a méh irányába indul. Ez 12-24 órán át marad „életben”, és készen arra, hogy megtermékenyítsék. Ha szeretnénk a lehető legnagyobb esélyt adni magunknak, erre az időszakra időzítsük az együttléteket! Jó tudni, hogy már az ovulációt megelőző 5 napban is igen jó esélyeink vannak, hiszen a spermiumok ennyi időn át életben maradhatnak.

Mikor a legkisebb az esély rá?

Alapvetően a havi vérzés során. Ám ilyenkor sem kizárt, például ha valakinek kifejezetten rövid a ciklusa. Számoljunk egy kicsit! Az ciklus első napja a menstruációval kezdődik. Tegyük fel, hogy valakinek 21 napos a ciklusa, így körülbelül a 7. napon ovulál. Amennyiben a menstruációja 5. napján történik az aktus, és a hímivarsejtek még életben lehetnek öt napig, akkor nem lehetetlen a teherbeesés.

Normális, ha fájdalmas?

Régi berögződés, hogy normális, ha a menstruáció napjai fájdalmasak. Ez részben igaz, valamilyen szintű kellemetlenség természetesnek számít. Ám ha olyan mértékűek a hasi görcsök, hogy már megnehezítik a mindennapokat, akkor érdemes már a babatervezés előtt kivizsgáltatni az okát. Az életminőségünk javítása mellett azért is fontos ez, mert akár olyan betegségekre is utalhat, amelyek megnehezítik a teherbeesést, ilyen például az endometriózis is.

Teherbe eshetünk, ha nem rendszeres a ciklus?

A válasz igen, de lehet, hogy nehezebb dolgunk lesz. Ha ugyanis kiszámíthatatlan a ciklus, akkor nagyobb kihívás megmondani, hogy mikor vagyunk a leginkább termékenyek. (Most pedig már láthatjuk, hogy ez igenis fontos.) Emellett, ha valakinek hosszabbak a ciklusai, akkor kevesebb alkalommal is ovulál. Ha babát tervezünk, és kissé összevissza a menstruációnk, érdemes előre felkeresni egy orvost, aki hasznos tanácsokkal láthat el minket.

Egy megbízható szakember felkeresése egyébként is kulcsfontosságú ebben a folyamatban. Már a tervezés időszakában találjunk egy olyan orvost, akihez szívesen járunk, akinél biztonságban érezzük magunkat. Ne feledjük: ez egy csodálatos időszak, de csak akkor, ha valóban odafigyelünk magunkra, és ha szükségünk van rá, akkor segítséget veszünk igénybe!

Kapcsolódó

Hogyan zajlik a műlencse beültetés? A műtét lépései

Az egyik legmodernebb beavatkozásként tartják számon a műlencse beültetést. Célja, hogy a szürkehályoggal k
Elolvasom

Az övsömör kezelése természetes módon

Az övsömör nem egy ritka betegség, idősebbeknél és azoknál, akiknek le van gyengülve az immunrendszerük, fe
Elolvasom

Hogyan tarthatjuk életben a lángot a párkapcsolatunkban?

A hosszú távú kapcsolatokban az intimitás megőrzése és a szenvedély fenntartása nem egyszerű, folyamatos fi
Elolvasom