Így mindig egy kicsit otthon érezhetjük magunkat, és nem kell teljes mértékben az ottani ágynemű kényelmére hagyatkoznunk. Sőt, számos helyen még csak kispárnát sem biztosítanak, csupán a nagypárnán feküdni pedig kifejezetten kényelmetlen lehet, hiszen nincs, ami megfelelően megtámasztaná a nyakunkat és a fejünket.
A melatonin az alvási ciklus irányításáért felelős hormon. Segítségével könnyebben álomba merülhetünk, és reggel kipihentebben ébredhetünk. Alvás előtt 1-2 órával érdemes bevenni, hogy mire ágyba bújunk, kellemesen kifejtse a hatását. Általában 3 mg melatonin már elegendő, de ha rendkívül nehezen tudunk csak elaludni, akkor 5 mg-os és 10 mg-os készítmények közül is választhatunk.
Rengeteget segíthet az otthon és idegen helyen történő elalvásban is, ha minden nap pontosan ugyanabban az időpontban fekszünk le és kelünk fel. Így a szervezetünk biológiai óráját egy stabil rendszerhez szoktathatjuk, és nem fog elcsúszni az alvási ciklusunk. Ezt a szokásunkat pedig hétvégén is maradéktalanul tartsuk be, hogy minél kiegyensúlyozottabban pihenhessünk.
Ha tudatosan szeretnénk felkészülni az alvásra, aznap inkább ne is fogyasszunk semmilyen koffeintartalmú italt. Még ha nehezebben is indul a reggel a szokásos kávé nélkül, este garantáltan hálásak leszünk a koffein elkerüléséért. Inkább próbáljuk a korai órákban egy kis sportolással felpörgetni a szervezetünket, hogy estére kellően elfáradjunk az ágyba bújáshoz.
A kék fény arra késztetik szervezetünket, hogy ébren maradjunk, ezért vacsora után már kerüljük a mobilozást és a TV-zést. Inkább olvassunk egy kicsit vagy gondoljuk át a következő nap teendőit, de ne a képernyők előtt töltsük az időnket. Ha mégis el kéne intéznünk valamit a mobilunkon vagy a számítógépünkön, mindenképpen állítsuk át a képernyőt éjszakai üzemmódra, hogy hideg helyett meleg, a szemünk számára kevésbé megterhelő színeket lássunk.
Alvás előtti relaxáláshoz a meditációs és légzéstechnikáknál keresve sem találhatnánk jobb elfoglaltságot. Meditációk terén érdemes kiemelni a transzcendentális meditációt, amely során egy szóra vagy kifejezésre kell gondolnunk, és minden mást kizárva magunkban mantrázni azt, amíg el nem alszunk.
Légzéstechnikák közül a 4-7-8 technika válhat be legjobban, amelynek lényege, hogy 4 másodpercen keresztül az orrunkon át szívjuk be a levegőt, majd 7 másodpercig tartsuk bent, végül 8 másodpercen keresztül fújjuk ki a szánkon.
Természetesen még számos technika létezik, ezért mindenképpen érdemes utánajárni néhánynak, hogy minél könnyebben elaludhassunk még az igazán nehéz napokon is.
A legjobb, amit tehetünk, hogy nem stresszelünk az elalvás miatt. Ne nézegessük 5 percenként az órát, és ne erőltessük az alvást. Gondoljuk végig akár a napunk eseményeit, és soroljunk fel magunkban 10-15 pozitívumot, amiért hálásak vagyunk. Nem feltétlenül kell nagy volumenű dolgokra gondolni, ezért bátran vegyük a pozitív történések közé a legkisebb örömet szerző eseményeket is.
A fenti tippek segítségével idegen helyen is könnyedén álomba szenderülhetünk, és nem kell egész éjszaka álmatlanul forgolódnunk egyik oldalunkról a másikra. Törekedjünk az egészséges alvási higiénia kialakítására, hogy soha többé ne jelentsen gondot a szállodákban vagy az ismerőseinknél történő elalvás. Ha pedig biztosra szeretnénk menni, mindig legyen kéznél melatonin!