A turizmus zajától távol, az év 365 napján át működő modern Pajták a kulturális élet élénkítésének helyi központjai, amelyek egyszerre adnak otthont az ízlésformálásnak, a települések élő hagyományainak, az innovációnak, és a hely szellemével, múltjával kötik össze és fogadjak be a kortárs kultúra értékeit is. A 2022-es évben 14 település – Bakonyoszlop, Balatoncsicsó, Balatongyörök, Felsőörs, Kapolcs, Litér, Lókút, Lovas, Márkó, Nagyesztergár, Taliándörögd, Vászoly, Vöröstó és Zalaszántó – pályázatát támogatja a VEB 2023 EKF, és 2023-ban magasabb támogatási összegekkel újabb helyszínekkel bővül a Pajták közössége.
„Azt szoktuk mondani, hogy a modern pajták egyszerre a hagyomány és az innováció otthonai. A győztes pályázatok legnagyobb örömünkre mindkettőre mutatnak példát. Nagy szükség van a kistérségben meglévő kulturális kínálat folytonosságának megőrzésére és fejlesztésére, de kiemelten fontos volt számunkra, hogy olyan pályázatokat is támogassunk, akik az innovációra helyezték a hangsúlyt” – mondta Markovits Alíz a Veszprém-Balaton 2023 Zrt. vezérigazgatója.
Nagy Krisztián, a VEB2023 EKF kulturális projektmenedzsere azt hangsúlyozta, hogy a saját kulturális erejüket sikeresen erősítő kistelepüléseken mindig van egy „apostol”, aki egyszerre áll a helyi hagyományőrzés, és a kulturális modernizáció élére. „Ez a 14 pajta erősíti a helyi kulturális emlékezetet, a generációk közötti kapcsolat, közelebb hozza a művészeteket az emberekhez, és segíti a helyi oktatást is, ezzel biztosítva a települések hosszú távú jövőképét.”
A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa 2021-ben indult pajtaprogramjának első évi tapasztalatait Sümeginé Hegyi Ilona Lókút, és Márvány Péter Kapolcs polgármestere ismertette.
A pajták részletes idei programjait a VEB2023 EKF honlapján lehet részletesen megismerni:
https://veszprembalaton2023.hu/oldal/pajta-program