A cikkben ezekkel a kérdésekkel foglalkozunk kiemelten, természetesen a legfontosabb sajátosságokra fókuszálva.
Egyáltalán mitől lett Japánban ennyire magas szintű a whiskykészítés?
Érdekes módon a japán autógyártás sikersztorijához hasonlóan alakult a történet. Fontos faktornak számított a japán emberekre jellemző alázat, nyitottság és olthatatlan tanulási vágy. Az iDrinks webshop whisky kínálatába tartozó remekművek története valahol ott vette kezdetét, amikor 1854-ben az első komolyabb whiskyszállítmány megérkezett Japán területére.
Az ottani leleményes és vállalkozó szellemű egyének gyorsan ráéreztek, mekkora potenciál rejlik a különleges nedűben. Így nem kellett túlságosan sokat várni arra sem, hogy 1888-ban elinduljanak az első európai jellegű italokat gyártó üzemek Japánban.
Akinek igencsak fontos szerepe volt a japán whiskykészítés sikersztorijában
Név szerint Takecuru Maszataka áldásos tevékenységéről van szó, aki hihetetlen lelkesedéssel és tanulási vággyal kutatott a whiskygyártás kulisszatitkai között. Nem elhanyagolható szála a történetnek persze az sem, hogy 1918 decemberében Glasgowba utazott, hogy beiratkozzon a Glasgow University kémiai kurzusára.
Kicsivel később a keze ügyébe került J. A. Nettleton munkássága, akinek whiskyről írt könyvét már korábban bibliaként forgatta. Ugyanakkor hiába akart tanulni a mestertől, az túlságosan magas árat kért az okításért. Így Maszataka jobb híján végigjárta a szeszfőzdéket, és az ottani emberektől igyekezett tanulni.
Majd a tapasztalataival felvértezve 1923 októberében egy Kioto és Oszaka között vásárolt területen felépítette a Yamazaki lepárlót. Mérföldkővel ér fel ez a történés, hiszen Japán első valódi whiskylepárlójáról van szó.
Mi az, ami általánosan elmondható a japán whisky sajátosságait tekintve?
Majdhogynem az összes japán whisky esetében elmondható, hogy a klasszikus iskolát követve még a Takecuru Maszataka által ellesett módon történik a készítés. Melynek kapcsán nem elhanyagolható faktor a japánokra jellemző kiemelt precizitás, szakmai alázat és odaadás.
Egyébként szinte az esetek többségében klasszikus maltokról van szó. Amelyek kapcsán érlelésük keretei között is a hagyományos, tölgyfa hordós érlelés a bevált gyakorlat. Ezzel párhuzamosan persze előfordul az innováció is, például olyan formátumban, hogy helyi alapanyagból készült hordókat alkalmaznak.
Ami igazán hozzáadott értéket jelent, hogy a japán whisky esetében „ízig-vérig” igazi japán italról beszélhetünk. Amelyet kortyolva minden cseppjében érezhetjük a helyi kultúra mentalitását.