A közelmúltban két egymástól független tokfogásról értesült a Balaton középső medencéjéből a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp Zrt.) – írja a pecaverzum.hu.
Előbb április 19-én Révfülöpön Németh Zsolt, majd egy nappal később Balatonlellén Janka János (nyitóképünkön) fogott ki egy-egy tokhalat a Balatonból – közölte honlapján a BHNp Zrt.
Mivel a horgászok nem tudták pontosan meghatározni a halak faját, visszaengedték azokat Balatonba. Attól tartottak, hogy esetleg védett vágó tok vagy „nem fogható” státuszba tartozó kecsege akadt horgukra.
A tokfélék meghatározásában akkor lehet könnyen egyértelmű álláspontra jutni, ha rendelkezésre áll alulnézeti fotó, amelyen megvizsgálhatók a szájnyílás, a bajuszszálak, illetve az orr formai jegyei, illetve egymáshoz viszonyított helyzetük.
Mivel ilyen fotók nem készültek, a biztonság kedvéért a BHNp Zrt. megkérdezett három halbiológust és egy toktenyésztéssel foglalkozó halas kollégát is, akik egybehangzóan megállapították, hogy mindkét hal lénai tok vagy más néven szibériai tok (Acipenser baerii).
Ezt a fajt előszeretettel tenyésztik étkezési célra és több hazai horgásztóban is megtalálható, azonban nálunk idegenhonos, így jelenléte nem kívánatos – olvasható a közleményben.
A teljes cikk itt olvasható.