Victor Vasarely vendégeskedik a balatonfüredi Vaszary Galériában 2025 elején. A VASARELY – Repedéseken át című kiállítás Balatonfüred Város Önkormányzata és a VisitBalaton365 együttműködésében, Rieder Gábor művészettörténész rendezésében valósul meg – írja a hirbalaton.hu.
Victor Vasarely a ’60-as évekbeli „optikai művészet”, vagyis az op art nemzetközi kulcsfigurája és a világ legszélesebb körben ismert magyar származású képzőművésze. A pécsi születésű, Franciaországba emigrált szupersztár Balaton című korai festményén fekete hullámvonalakkal idézte meg a vízfelület elvont szerkezetét. De az első ihletet nem a magyar tenger adta. Az ’50-es években az absztrakció új útjait kereső művész egy párizsi metróállomás csempéin megfigyelt repedéshálókat alakított át vonalas, nonfiguratív kompozícióvá. Ennek a korszaknak a képviselője az 1953–1956-os Balaton című kompozíció is, amin a látkép a horizontális repedésekből áll össze. Vasarely felfedezőútja ugyanis a természeti formák absztrahálásán át vezetett a nonfiguratív művészethez. Elvont rajzolattá egyszerűsítette le – a parti kavicsok és a városok sziluettje mellett – a régi csempék repedéshálóját. Szó szerint a repedéseken át jutott el ahhoz a nonfiguratív nyelvezethez, amely megalapozta világhírű op art életművét.
Vasarely a műtárgyak terjedését, sokszorozódását és demokratizálódását hirdette. Ennek a programnak köszönhetően születtek meg a ’80-as évekbeli „magyarországi Vasarelyk”, a szitanyomással sokszorosított egyedi Vasarely-grafikák is. Az op art mester legjobb hazai tolmácsolója a ’60-as években indult neves absztrakt képzőművész, Fajó János volt. Műhelyével (Pesti Műhely), asszisztenseivel és tanítványaival a vasfüggönyön innen valósította meg a motívumok vasarelyánus expanzióját. A ’80-as évek maszekolós környezetében születtek meg azok a szitamappák és plexiobjektek, amelyek meghódították a magyar otthonokat is.
A VASARELY – Repedéseken át című kiállítás a Fajó közreműködésével készült magyarországi Vasarely-műveket mutatja be, az 1981-es Bartók Mappától a rendszerváltás idején készült átlátszó objektekig – olvasható Vaszary Galéria közösségi oldalán.
A megnyitó időpontja 2024. január 17., 16 óra, a tárlat megtekinthető: 2025. január 18. – március 9. között.