A Balatonban 2008-ban megjelent, majd tömegesen elszaporodó kvagga kagyló, a tó parti övében ma már egy olyan tömegesen jelenlévő szűrőszervezet, amely hatékonyan csökkentheti a vízbe bemosódó szennyeződéseket. Óránként 2 dl vizet képes átszűrni – a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) legújabb kutatásai szerint, melyet a hirbalaton.hu tett közzé.
A HUN-REN hálózathoz tartozó tihanyi kutatóintézet munkatársai legújabb munkájukban azt vizsgálták, hogy a tó parti övében mintegy 15 éve jelenlévő és a makrogerinctelen közösség mintegy 90%-át kitevő inváziós kvagga kagyló milyen szerepet játszhat a tóba kerülő szerves szennyező anyagok koncentrációjának csökkentésében.
Korábbi felméréseik alapján a Balaton kvagga kagyló állománya a parti öv szilárd felületein a 100 ezres egyedszámot is elérheti négyzetméterenként, biomasszájuk 8-80 tonna között mozog a vízállástól függően. A mérési adatok szerint a kvagga kagyló 2 dl vizet képes átszűrni óránként, így a balatoni állomány a számadatokból következtetve a parti öv vízmennyiségét 3 naponta átszűri, mely alapján feltételezhető a kvagga kagyló hatékony víztisztító képessége.
Az üledékben jelen lévő policiklusos aromás szénhidrogének (PAH-ok) és a szezonálisan változó mennyiségben mérhető gyógyszerhatóanyagok (nem szteroid típusú gyulladásgátlók, NSAID-ok) jelenléte felhívja a figyelmet az élővilágot érő lehetséges krónikus és akut hatásokra egyaránt.
A kutatók laboratóriumi kísérletekben kimutatták, hogy a kvagga kagylók képesek a balatonvíz lebegőanyagaihoz kötődő PAH-ok 85-100%-át 10 napon keresztül folyamatosan eltávolítani, valamint erősen szennyezett vizekben előforduló koncentrációknak megfelelő NSAID-okat tartalmazó vízből egyes hatóanyagok gyors (2 nap) jó hatékonyságú (21-28%) szelektív szűrésére.
A teljes írás a BLKI Facebook oldalán olvasható.