A Balaton fogassüllő-állományát vették górcső alá

A Balaton fogassüllő-állományát vették górcső alá

A populáció genetikai sokszínűsége európai viszonylatban is jónak minősül.

A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (HUN-REN BLKI) és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kutatói mikroszatellit markereket felhasználva vizsgálták meg a Balaton méltán híres halfajaként számontartott süllők genetikai állapotát – írja a National Geographic.

Az eredmények alapján megállapítható, hogy az 1960-as és 70-es évek halpusztulásai és a populáció megújulását támogató telepítések – a tóból nyert ikra keltetése, felnevelése és visszahelyezése – nem befolyásolták jelentős mértékben az állomány genetikai sokféleségét. A genetikai adatok elemzése megerősíti a haljelöléses vizsgálatok tapasztalatait, miszerint az állományon belül egy kelet–nyugati irányú migráció mutatható ki. Az eredményeket bemutató tanulmány a Hydrobiologia folyóiratban jelent meg.

A fogassüllő (Sander lucioperca) Eurázsia édes- és brakkvizeinek (sótartalma nagyobb, mint az édesvízé, de kisebb mint a tengervízé) fontos csúcsragadozó halfaja, amely gazdasági szempontból is jelentős értékkel bír. Korábbi kutatások rámutattak, hogy a Balatonban élő süllőállomány egészen különleges, európai szinten is jól elkülönülő genetikai állománnyal rendelkezik. Ugyanakkor ez idáig nem álltak rendelkezésre információk az itteni süllőállományok populációs szerkezetéről és genetikai sokféleségéről. A kutatók által végzett mostani vizsgálatok eredményei alapján a fogassüllő balatoni állományai metapopulációs rendszert alkotnak, amelyben csak a Keszthelyi-medencében élő állomány mutat bizonyos mértékű elkülönülést. A genetikai adatok elemzése megerősíti a haljelöléses vizsgálatok tapasztalatait, miszerint az állományon belül egy kelet–nyugati irányú migráció mutatható ki. A mezotróf (Jobb tápanyag-ellátottság)Keszthelyi- és Szigligeti-medencékbe telepített halak kevésbé vándorolnak, mint a keletebbre eső, oligotróf (kevés tápanyagot tartalmazó) területen telepítettek.

Úgy tűnik tehát, hogy a süllő mozgása és elterjedése szorosan összefügg a tóban megfigyelhető trofikus gradienssel. A nyugati állomány elkülönülése a jobb táplálékellátottsággal, valamint a tó egyedi szerkezetével is magyarázható. A kutatás eredményei fontos adatokkal járulnak hozzá a balatoni süllőállomány hosszú távú fenntarthatóságát megalapozó menedzsment kidolgozásához.


Forrás: ng.24.hu
Fotó: Inaturalist

Kapcsolódó

Már vissza is adták a forgalomnak a Köröshegyi völgyhidat

A saruk cseréjének munkálatai a tervezettnél jóval gördülékenyebben haladtak - tájékoztatott a hirbalaton.h
Elolvasom

Szombaton rajtol el a BalatonFondo Balatonfüredről

A nevezők egy 68 és egy 112 kilométeres távot is választhatnak. - - A BalatonFondo idén is visszatér
Elolvasom

Felöklelt egy Suzukit egy vaddisznó az M7-esen

A tévhitekkel ellentétben a vadveszély az autópályákon is jelen van. - - Vadkerítés fut végig a magyar
Elolvasom