A kékalga-toxinok idegrendszeri hatásait tanulmányozták a BLKI kutatói

A kutatócsoport többek közt az úgynevezett cianotoxinok kapcsolatát vizsgálta az Alzheimer- és a Parkinson-kórral.

A globális felmelegedés következtében egyre gyakoribb algavirágzások során kékalga-toxinok (cianotoxinok) is keletkezhetnek, ezen toxinok idegrendszeri hatásait vizsgálja a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) kutatócsoportja – olvasható a tihanyi kutatóintézet közösségi oldalán.

Az intézet Adaptációs Neuroetológiai, illetve Ökofiziológiai és Környezettoxikológiai Kutatócsoportja 2013-as indulása óta részt vesz a Nemzeti Agykutatási Programokban (NAP1-3). A program idei konferenciáján a  kutatócsoport vezetője, Pirger Zsolt számolt be az eddigi eredményekről.

A cianotoxinok – például a BMAA (ß-N-metilamino-L-alanin) – kapcsolatba hozhatók különféle neurodegeneratív betegségekkel, mint az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór és az ALS.

A kutatócsoport modellállata a nagy mocsári csiga (Lymnaea stagnalis), mivel ennek az édesvízi gerinctelennek az idegrendszere egyszerűbb felépítésű, ugyanakkor jól ismert és részletesen vizsgált, így alkalmas a sejtszintű idegi folyamatok tanulmányozására.

A gerinces szervezetekre általában igaz, hogy például a cianotoxin tartalmú víz lenyelése után, a toxinok a tápcsatornából, a bolygóidegen át (retrográd módon) képesek a központi idegrendszerbe jutni, ahol fehérjeaggregátumok kialakulását, mitokondriális működészavart és sejtkárosodást okozhatnak. Ezek a folyamatok a neurodegenerációhoz vezető mechanizmusokat modellezhetik. Hasonló neurodegeneratív folyamatok játszódnak le sejt és molekuláris szinteken a gerinctelen szervezetekben is, így a toxinok által indukált élettani folyamatok jól tanulmányozhatók a kutatócsoport modellállatában.

A kutatások eredményei nemcsak az alapkutatás szempontjából jelentősek, hanem gyakorlati szempontból is hasznosíthatók lehetnek, például a Balaton és más hazai vizek esetében előforduló algavirágzások kezelésére és a döntéshozók számára ajánlások megfogalmazására – olvasható a Magyar Kutatási Hálózathoz (HUN-REN) tartozó BLKI közösségi oldalán.


Forrás: BLKI / hirbalaton.hu

Kapcsolódó

Balatoni vörösbor történelmi sikere a világ legnagyobb borversenyén

A Zelna Borászat Peregrina vörösbora aranyérmet nyert a Decanter World Wine Awards-on – elsőként a Balatonr
Elolvasom

Közel 2000 úszóval rekordot döntött a 3. MOL Campus Öbölúszás

Napsütés, kiváló víz és négy különböző távon rekordszámú, közel 2000 résztvevő - valódi úszóünnep volt a L
Elolvasom

Elsőként a Balatonon: Green Globe-minősítést kapott a Mövenpick BalaLand Resort

A Mövenpick BalaLand Resort Lake Balaton az első balatoni szálloda, amely elnyerte a rangos Green Globe ne
Elolvasom