A szívelégtelenség nem válogat

A szívelégtelenség nem válogat

Az életünk tele van lehetőségekkel: utazások, sport, művészetek vagy éppen csak a barátokkal töltött nyugodt pillanatok. Számtalan módja van a szabadidő eltöltésének. Mégis hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy az idő a legértékesebb kincsünk. Sokszor csak egy kellemetlen diagnózis árnyékában ébredünk rá, mennyire fontos megbecsülni minden pillanatot az életben. Az olyan alattomos betegségek, mint a szívelégtelenség, bármikor emlékeztethetnek erre.

Az egészsége megőrzése érdekében érdemes még a legártatlanabbaknak tűnő panaszokat is komolyan venni, és időben felkeresni a Swiss Clinic kardiológia szakrendelését.

Mi a szívelégtelenség és mik a tünetei?

A szívelégtelenség nem egy konkrét betegség, hanem a szív működésének olyan állapota, amikor az nem képes megfelelő mennyiségű vért pumpálni a test szükségleteinek ellátására. Ez a rendellenesség fokozatosan, hosszabb idő alatt alakulhat ki, de előfordulhat hirtelen is, például szívroham következményeként.

A szívelégtelenség tünetei kezdetben észrevétlenek lehetnek, ezért sokan későn ismerik fel a problémát. Igen jellegzetes tünet a légszomj: először csak fizikai terhelés során jelentkezik, majd később nyugalmi állapotban is, amikor már a mindennapi legegyszerűbb tevékenységek is nehézséget okoznak. A folyadék egy idő után pangani kezd a szervezetben, ezért a bokák és a lábszárak könnyen megduzzadhatnak.

Ezek a jelek nem mindig utalnak egyértelműen szívelégtelenségre, de ha hosszabb időn át fennállnak, mindenképpen indokolt a kardiológiai kivizsgálás.

A kezelés lehetőségei

A szívelégtelenség kezelése az állapot súlyosságától és a kiváltó okoktól függ. Időben történő diagnózissal és megfelelő terápiával a betegség jól kezelhető, a betegek életminősége jelentősen javítható.

Kezdeti szakaszban az életmódváltás kulcsfontosságú. A sóbevitel csökkentése, a rendszeres testmozgás, valamint a dohányzás és alkoholfogyasztás mellőzése nagyban hozzájárulhat a szív tehermentesítéséhez.

Előrehaladott állapotban komplexebb beavatkozásokra lehet szükség. Egyes esetekben pacemaker beültetésével vagy műszív alkalmazásával biztosítható a megfelelő vérkeringés. Súlyos problémaesetén pedig a szívtranszplantáció jelenthet megoldást.

Okok, megelőzés

A szívelégtelenség kialakulásának számos oka lehet, amelyek közül több is megelőzhető vagy kontrollálható, mint például a magas vérnyomás, szívkoszorúér-betegség, de a nem megfelelően kezelt vércukorszint károsíthatja az ereket és a szívet. Az elhízás és a mozgáshiány jelentősen növelik a szívre nehezedő terhelést. A dohányzás és az alkoholfogyasztás már kis mennyiségben is károsíthatják a szívizmot.

A megelőzés kulcsa az egészséges életmód és a rendszeres szűrővizsgálatok.

A szívelégtelenség bárkit érinthet, függetlenül az életkortól vagy az életmódtól, ezért sosem szabad figyelmen kívül hagyni az aprónak tűnő jeleket sem. Időben lépni mindig jobb, mint a várható következmények. Az egészségünk a legfontosabb kincsünk, vigyázzunk rá!

Kapcsolódó

Megéri kitanulni a seo szövegírást?

Az utóbbi években egyre többen keresnek olyan készségeket, amelyeket akár otthonról, saját időbeosztás sze
Elolvasom

Kóstold végig a belvárosi brunch kincseit!

A városi nyüzsgés közepette nincs is jobb, mint egy nyugodt, ínycsiklandó brunch, ahol finom falatokkal ké
Elolvasom

Az ékszerek története

Az emberek már évezredek óta viselnek ékszereket, de ezek szerepe gyökeresen átalakult az idők során. Az e
Elolvasom