A szívelégtelenség nem válogat

A szívelégtelenség nem válogat

Az életünk tele van lehetőségekkel: utazások, sport, művészetek vagy éppen csak a barátokkal töltött nyugodt pillanatok. Számtalan módja van a szabadidő eltöltésének. Mégis hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy az idő a legértékesebb kincsünk. Sokszor csak egy kellemetlen diagnózis árnyékában ébredünk rá, mennyire fontos megbecsülni minden pillanatot az életben. Az olyan alattomos betegségek, mint a szívelégtelenség, bármikor emlékeztethetnek erre.

Az egészsége megőrzése érdekében érdemes még a legártatlanabbaknak tűnő panaszokat is komolyan venni, és időben felkeresni a Swiss Clinic kardiológia szakrendelését.

Mi a szívelégtelenség és mik a tünetei?

A szívelégtelenség nem egy konkrét betegség, hanem a szív működésének olyan állapota, amikor az nem képes megfelelő mennyiségű vért pumpálni a test szükségleteinek ellátására. Ez a rendellenesség fokozatosan, hosszabb idő alatt alakulhat ki, de előfordulhat hirtelen is, például szívroham következményeként.

A szívelégtelenség tünetei kezdetben észrevétlenek lehetnek, ezért sokan későn ismerik fel a problémát. Igen jellegzetes tünet a légszomj: először csak fizikai terhelés során jelentkezik, majd később nyugalmi állapotban is, amikor már a mindennapi legegyszerűbb tevékenységek is nehézséget okoznak. A folyadék egy idő után pangani kezd a szervezetben, ezért a bokák és a lábszárak könnyen megduzzadhatnak.

Ezek a jelek nem mindig utalnak egyértelműen szívelégtelenségre, de ha hosszabb időn át fennállnak, mindenképpen indokolt a kardiológiai kivizsgálás.

A kezelés lehetőségei

A szívelégtelenség kezelése az állapot súlyosságától és a kiváltó okoktól függ. Időben történő diagnózissal és megfelelő terápiával a betegség jól kezelhető, a betegek életminősége jelentősen javítható.

Kezdeti szakaszban az életmódváltás kulcsfontosságú. A sóbevitel csökkentése, a rendszeres testmozgás, valamint a dohányzás és alkoholfogyasztás mellőzése nagyban hozzájárulhat a szív tehermentesítéséhez.

Előrehaladott állapotban komplexebb beavatkozásokra lehet szükség. Egyes esetekben pacemaker beültetésével vagy műszív alkalmazásával biztosítható a megfelelő vérkeringés. Súlyos problémaesetén pedig a szívtranszplantáció jelenthet megoldást.

Okok, megelőzés

A szívelégtelenség kialakulásának számos oka lehet, amelyek közül több is megelőzhető vagy kontrollálható, mint például a magas vérnyomás, szívkoszorúér-betegség, de a nem megfelelően kezelt vércukorszint károsíthatja az ereket és a szívet. Az elhízás és a mozgáshiány jelentősen növelik a szívre nehezedő terhelést. A dohányzás és az alkoholfogyasztás már kis mennyiségben is károsíthatják a szívizmot.

A megelőzés kulcsa az egészséges életmód és a rendszeres szűrővizsgálatok.

A szívelégtelenség bárkit érinthet, függetlenül az életkortól vagy az életmódtól, ezért sosem szabad figyelmen kívül hagyni az aprónak tűnő jeleket sem. Időben lépni mindig jobb, mint a várható következmények. Az egészségünk a legfontosabb kincsünk, vigyázzunk rá!

Kapcsolódó

Elektromos szerszámok, amelyek megkönnyítik a mindennapokat

Ha valaha is megfordult a fejedben, hogy a szabadidődben belefogj egy otthoni felújításba, biztosan tudod,
Elolvasom

A magyar főváros és a modern nyílászárók forradalma

Budapest városa, amely 1873. november 17-én jött létre Pest, Buda és Óbuda egyesülésével, folyamatosan fejl
Elolvasom

Hogyan segít a gyógyfürdő az egészség megőrzésében?

A gyógyfürdők évszázadok óta a testi-lelki regeneráció szimbólumai. Nem csupán pihenést kínálnak, hanem ko
Elolvasom