A nyári időszakban akár naponta is eltűnik a tóból egy centiméternyi. Márpedig ennyi vizet pótolni sehonnan sem lehet, így csak abban lehet bízni, hogy esősre fordul a tavaszi időjárás – írja az atv.hu.
A fonyódi kikötőben levő vízmércén a szint már alig éri el a 100 centimétert, ami az ilyenkor ideálisnak mondható 110 centis vízálláshoz képest nagyon alacsony. A nyári maximum szint egyébként 120 centiméter, amit nehéz lesz elérni – hacsak esősre nem fordul az idő.
Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője arról beszélt:
“Nagyon nagyon kevés csapadék. Az előrejelzéshez egy kicsit vissza kell néznünk. A 2021-es évben a Balaton vízgyűjtő területében az éves csapadék átlagnak a 30 százaléka hiányzott, tehát annyival kevesebb csapadék hullott a vízgyűjtő területre. Ez a helyzet gyakorlatilag fokozódott januárban és februárban.”
A kikötőben álló oszlopokon, de a parti részeken is jól látszik, hogy mennyivel lejjebb van a víz a szokottnál. A helyzeten nem javított a márciusi időjárás sem, hiszen ebben a hónapban eddig 2 mm csapadék hullott összesen.
A Balatoni Szövetség elnöke szerint az időjáráson múlik, hogy javul-e a helyzet. Szerinte fel kell készülni arra, hogy az idei szezonban alacsony lesz a víz szintje.
Lombár Gábor, a Balatoni szövetség elnöke attól tart, hogy
“a szezonra nem lesz meg az a vízmennyiség, ami szükséges ahhoz, hogy az egész szezont végig tudjuk csinálni, hiszen a párolgással a vízvesztés a felgyorsul a nyári időszakban, így én azt gondolom, hogy be kell rendezkednünk erre.”
Megjósolhatatlan, hogy mennyi víz lesz a Balatonban, de a szakemberek szerint arra is megoldást kell találni, hogy az alacsony vízszinttel együtt jelentkező algásodást és más problémákat miként lehet megelőzni.