Algainvázió a Balatonban – Ettől zöldül most a tó vize

Algainvázió a Balatonban – Ettől zöldül most a tó vize

Tömegesen jelentek meg az algák augusztus második felében Keszthely felől indulva a Balatonban, a látható zöldülés augusztus végére már Tihanyt is megközelítette – írja a Balatontipp.hu, amelynek a tihanyi Balatoni Limnológiai Intézet professzora, Vörös Lajos meg is erősítette az algásodás tényét. A váratlan algainvázióról a tudósok sem tudják még, hogy pontosan mi okozza.

 

Elmondása szerint az 1980-as, 90-es években a Balaton vízminőségét alapvetően meghatározó fitoplankton mennyiségét a tó legalgásabb területén, a Keszthelyi-medencében is sikerült erőteljesen redukálni, ezért az elmúlt évtizedben az algák mennyiségét jellemző a-klorofill-koncentráció maximuma nem haladta meg a 40 mikrogrammot literenként, most augusztus végén azonban a Keszthelyi-medencében 100 mikrogrammot mértek literenként, de a Szigligeti-medencében is megugrott az a-klorofill-koncentráció értéke. Utoljára 1994 nyarán mértek ilyen magas értékeket.

A vizsgálatok kimutatták, hogy az algaegyüttest mindössze két algafaj alkotja: a légköri molekuláris nitrogén megkötésére képes fonalas cianobaktérium és egy páncélos ostoros alga, a fecskemoszat a tóban korábban sohasem észlelt tömege.

A professzor azt is elmondta, a magyar szabályozás szigorú, 50 mikrogramm/liternél már nem lenne ajánlatos fürdeni a Balatonban, ha a cianobaktérium dominál, de itt nem ez volt a helyzet, ugyanis a fecskemoszat dominálta a fitoplanktont. De közel járunk a kritikus határhoz. A váratlan algatömeg-produkció még nem ért véget, de szerencsére csak az üdülési szezon végén jelentkezett. – mondta. Vörös Lajos elmondása szerint az algák a Balatonban fejlődtek ki, de a fejlődésükhöz szükséges tápelemeket, a nitrogént és a foszfort a Zala vize vitte oda, a nyáron pedig megnőtt a Zalán át a Balatonba kerülő foszfor- és nitrogénmennyiség.

Azt is elmondta, a tározórendszerben zajló ismeretlen biokémiai folyamatokkal lehet összefüggésben a változás, a Kis-Balatonban zajló folyamatokról azonban nem sokat tudnak, és közös kutatási program kellene a folyamatok jobb megértéséhez.

 

Forrás: hvg.hu   Fotó: pinterest.co.uk

Kapcsolódó

Így villamosították a déli partot a Balaton alján áthúzott kábellel

Az aszófői villanytelepről kellett átvezetni az áramot a túlparta. - - 1913-14 során került kiépítésr
Elolvasom

Siófokon nyit campust a Debreceni Egyetem

Az intézmény a legendás Hullám szálló egykori épületében jöhet létre. A felújítási munkálatok már meg is ke
Elolvasom

Több millió forintos kárt okoztak egy zalai erdőben védett növények elpusztításával

Természetkárosítás bűntette miatt emeltek vádat egy férfi és egy nő ellen, akik több mint négymillió fori
Elolvasom