Bakancslistás helyek a Balaton körül – Csárda-híd (Római kori híd), Hajmáskér

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Csárda-híd (Római kori híd), Hajmáskér

Számos bizonyíték és régészeti lelet támasztja alá, hogy a Balaton-felvidék és környéke már a római korban is lakott volt. Templomromok és gazdasági épületek maradványainak hosszú sora mellett egy híd is erről a korszakról árulkodik, amely Hajmáskéren ível át a Séd patak fölött.

A Veszprém és Várpalota között félúton, Balatonfűzfőtől légvonalban körülbelül tíz kilométerre elterülő Hajmáskér elsősorban katonai lőteréről ismert, ám kevesen tudják, hogy a térség már a római kor idején is lakott lehetett. A településhez tartozó Seghegyen, valamint Berekalján ugyanis egy római kori tanya nyomaira bukkantak a régészek a hozzá tartozó temetővel együtt.


905 méterre a falu központjától pedig a háromlyukú Csárda-híd köti össze a Séd patak medrének két partját. A hidat bár sokszor újraépítették, az alapjait bizonyosan a római kor során fektették le. Ma bazaltkövekkel kirakott változatán haladhatunk át.


Külön érdekesség, hogy a szomszédos Sóly településen, a Séd egy másik szakaszán át vezet egy olyan híd, amelynek alapjai szintén a római korban épülhettek a szakemberek szerint. A kicsit délebbre fekvő Királyszentistván határában pedig egy olyan gazdaság (villa rustica) maradványait tárták fel, amely a Kr. u. II-IV. században működhetett.


Fotók: hajmasker.hu


Kapcsolódó

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Angyalos Boldogasszony kápolna, Káptalanfüred

Káptalanfüred gyakorlatilag Balatonalmádi egyik külvárosaként fogható fel. Neve a veszprémi Székeskáptalanr
Elolvasom

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Pogányvár, Dióskál

A zalai dombság keleti peremén fekvő, 300 méter magas Pogányvár elsősorban Dióskál külterületének minősül,
Elolvasom

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Festetics-kastély, Balatonszentgyörgy (Battyánpuszta)

A Festetics család történelmi jelenlétének hatásai Keszthelyen és térségében máig kézzelfoghatóak. A leghír
Elolvasom