Balaton-felvidéki kígyászölyvet lőttek ki Libanonban

2021-ben kapott GPS jeladót – a faj vonulásának megfigyelése céljából – a balaton-felvidéki kígyászölyv fióka. A jelölést a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Kígyászölyv Munkacsoportja és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai végezték a GRASSLAND Life projekt keretében – írja az mme.hu.

A fióka augusztusban sikeresen ki is repült a fészekből, szeptember 20-án kezdte meg őszi vonulását és október végén érte el a telelőhelyet Nigéria és Niger határán. Idén április 8-án indult útnak a mérsékelt égöv fele. Sajnos május 3-án a jeladó baljós adatokat küldött a libanoni Bejrút közeléből. A magyar kígyászölyvet a Libanoni Szövetség a Madarakért vezetője, Michel Sawan találta meg elpusztulva, aki értesítette az MME munkatársait, látva hogy a madár gyűrűt és jeladót is viselt.

Azt is megerősítette, hogy a madarat sörétes fegyverrel lőtték le és valószínűleg a vonulása során már pár nappal korábban is meglőhették. Ez az első bizonyított eset, hogy hazai kígyászölyv illegális lelövés áldozata lett, habár nemrég egy szerb és egy lengyel gyűrűs madár is lövés miatt került meg a térségben. Valószínűleg az áramütés mellett a vonulás során az illegális kilövés az egyik legfőbb veszélyeztető tényező a faj számára.



Kapcsolódó

Haditechnikai parkot adtak át Zánkán

A Zánkai Erzsébet-tábor megújult Haditechnikai Parkja egyszerre tisztelgés a múlt előtt, és bepillantás a
Elolvasom

Mázsányi diót loptak Somogyban, de nem jutottak túl messzire

A körzeti megbízottakat egy somogytúri gazda kereste fel szeptember 27-én késő este azzal, hogy dióültetv
Elolvasom

Vadnai Jonatán a világranglista 3. helyén, rekordmezőny a balatonfüredi ILCA Európa Kupán

Újabb bravúrt ért el Vadnai Jonatán: felkerült a Nemzetközi Laser Osztály Szövetség (ILCA) világranglistájá
Elolvasom