Balatoni repülőroncsokból nyílt kiállítás Keszthelyen

Balatoni repülőroncsokból nyílt kiállítás Keszthelyen

A lélegzetelállító tárlat szeptember végéig tekinthető meg a keszthelyi Balatoni Múzeumban.

A II. világháború ideje alatt, a mai Magyarország feletti légi harcok során több mint háromezer repülőgép nem tért vissza a bázisára. Ezek egy része kényszerleszállást hajtott végre, a másik része lezuhant és belefúródott a földbe, vagy víz alá süllyedt. A Feltámadás a hullámsírból időszaki kiállítás a Balatonba veszett roncsoknak állít emléket – tájékoztatott a hirbalaton.hu.

A legendák helyszíne

A Balaton a legendás kincsek, régészeti és hadtörténeti leletek forrása, olyannyira, hogy még a filmeseket is megihlette a tóban nyugvó roncsok története. Az elmúlt bő egy évtizedben a sajtóban sokszor felröppentek biztosra vehető hírek elsüllyedt tankokról, teljes repülőgépekről, de ezek rendre szertefoszlottak, amikor valami kézzelfogható bizonyítékkal kellett előállni. Sok esetben a roncsok helye több ember előtt is ismert volt, de mindenki igyekezett megtartani magának az információt, mert ezek általában kiváló horgászhelyek.

A Balatonban a tudományos igényű kutatás és roncskiemelés ismeretanyagát Tóth Ferenc teremtette meg 1971. májusában, amikor irányításával Nyikolaj Petrovics Mironov hadnagy és lövésze, Mihail Ivanovics Teszlenkó tizedes földi maradványait és az Il-2m3 típusú csatarepülőgépét kiemelték.

Korábban a vízbe zuhant repülőgépek fémhulladékként voltak értékesek, ezért emelték ki a Vonyarcvashegynél vízre szállt Wellinton bombázót, majd 1951. június elejétől szeptember elejéig, később 1952. május elejétől október elejéig azt hét repülőgéproncsot, melyek szintén a légi harcok során zuhantak a tóba.

Balatonból kiemelt Wellington

A legutolsó roncskiemelés 2023. október 6-án kezdődött. A magyar gyártású Me 109G-6 roncsának kiemelése a Magyar Honvédség legjelentősebb roncskiemelési vállalkozása volt, melyben kilenc katonai szervezet 76 katonája vett részt.


Forrás: hirbalaton.hu
Fotó: balatonimuzeum.hu

Kapcsolódó

Megkezdődhet a kivitelezés a Veszprém-Ajka vasútvonalon

Megkezdődhet a kivitelezés a Veszprém-Ajka vasútvonal 150 méteres szakaszán - közölte a MÁV-csoport vezérig
Elolvasom

Csőr nélküli récéket fotóztak Szántódnál

A különös jelenség mögött talán egy félresikerült vadászat állhat egy szakértő szerint. - - A Balatono
Elolvasom

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Millenniumi emlékmű, Veszprém

Veszprém telis-tele van apró, urbánus díszelemekkel, szobrokkal, melyekből a város semmihez sem fogható, sa
Elolvasom