Nyáron kevés jobb dolog van a strandolásnál, úszásnál, pláne, ha ez a természet lágy ölén, festői környezetben történik. Ugyanakkor a helyszín kiválasztása körültekintést igényel, hiszen a tiltott szakaszokon való csobbanás szabálysértésnek minősül, ami súlyos pénzbírságot vonhat maga után.
A szabályozások általában a strandolók védelmét szolgálják, így nem csak a büntetés miatt megszívlelendők. Nem ritka, hogy egyébként közkedvelt, sokan által felkeresett vizekben valójában tilos a pancsolás. Még a Balatonnál is vannak korlátozások.
A fürdőzés legáltalánosabb szabálya, hogy az arra kijelölt helyen szabad végezni, illetve ott, ahol nem tiltja a rendelkezés. A tájékozódást nehezen félreértelmezhető táblák is segítik. A kijelölt fürdőhelyet általában fehér alapon, hullámzó vízen fekete figurát ábrázoló tábla mutatja. Az úszást, fürdést tiltó jelzéseken a feketével rajzolt figurát piros, átlós vonallal húzzák át. Az előbbi táblával ellátott területeken biztonságos a strandolás, sokszor elsősegélynyújtás is elérhető, valamint a parton zuhanyzók és illemhelyiségek is rendelkezésre állnak. A vízminőség sem jelent egészségügyi kockázatot, és a horgászok madzagjai sem zavarnak be, mert fürdési szezonban a horgászat nem engedélyezett.
Sokan azt gondolják, csak az számít fürdésnek, ha nyakig megmártóznak a vízben, esetleg úsznak. Ez azonban nincs így, a különböző úszóeszközök, felfújható objektumok használata bizony fürdésnek minősül. Tehát a vízibiciklizés, a gumimatracon heverészés és az úszódeszkán hasalás is. Akik ezeket a tevékenységeket tilosban űzik, büntethetők.
A szabad vizekben, legyen szó természetes vagy mesterséges tavakról, csak ott lehet fürdeni, ahol kifejezetten arra kijelölt szakasz van. Egyes folyók erős sodrása még a jó úszókat is könnyen kihívások elé állíthatja. A bányatavak jelentős többségében szigorúan tilos a csobbanás annak ellenére, hogy a nagy melegben erre sokan fittyet hánynak. Az ilyen vizek hirtelen mélyülnek, ráadásul gyakran jéghidegek, hiszen a víztömegük nem tud átmelegedni, ami szintén veszélyekkel jár. A bányászati tevékenység fémhulladékai is sérüléseket okozhatnak. Ugyanakkor nem az összes bányatóban jogszerűtlen a mártózás, Pest megyében is vannak olyan helyek, ahol biztonságos és legális, például a Délegyházi-tavak strandjainál.
Hajóútban, kikötők, hajóállomások területén szabálytalan a fürdés, és ugyanez igaz a vízi sporteszközök használói számára kijelölt szakaszokra is. A vízlépcsők és a vízi munkák, valamint az úszó munkagépek és a hidak közvetlen környezete is kerülendő. Sok esetben a parttól való távolság is számít, például a Balatonnál a déli parttól 1000, az északitól 500 méteren belül lehetséges az úszás, pancsolás.
Korlátozott látási viszonyok mellett a víz tiltott terület. Este, ha a vízfelület kellőképp meg van világítva, engedélyezett a fürdés. A Balatonnál a különböző viharjelzéseknél más-más szabályok érvényesek: az I. fokúnál csak a parttól maximum 500 méterre megengedett a tartózkodás, a II. fokúnál pedig már ki kell jönni a tóból. A szabad vizekben a gyermekek mellé kísérő szükséges, 6 éves kor alatt mindig, 12 éves kor alatt akkor, ha a fiatal még nem úszik jól. Kutyák csak kutyabarát strandokon lehetnek a vízben, ellenkező esetben büntetést is fizethet a gazdi.