Élet térdprotézissel: tapasztalatok és tanácsok a mindennapi tevékenységekhez

Élet térdprotézissel: tapasztalatok és tanácsok a mindennapi tevékenységekhez

Az orvostudomány rohamos fejlődésének hála mára egy térdprotézis beültetése sem számít annyira drasztikus beavatkozásnak. A személyre szabott műtéti sablonok és robotasszisztált beültetés egyaránt képesek biztosítani a műtétek sikerét és a gyors felépülést. Persze a rehabilitációt így sem szabad elsietni, a szakorvosunk javaslatai alapján mindenképp gyógytornázzunk és ügyeljünk a terhelésre!

A következőkben azonban nem a rehabilitációról lesz szó, hanem arról, ami utána jön: hogyan és mennyire térhetünk vissza a korábbi életünkhöz egy térdprotézis beültetése után? Az alábbi tanácsokkal ebben segítünk.

Mozgásra fel!

Talán azt gondoljuk, hogy térdprotézissel inkább kerülni kell a sportolást, de ez egyáltalán nem így van. Mint említettük, már a rehabilitáció során is fontos a mozgatás, mégpedig gyógytorna által, de később sem ajánlott az inaktív életmód. Az első két-három hónapban még kerüljük a túlságosan nagy intenzitású edzést, hiszen a térdízület még gyenge, ráadásul a külső sérülésekre is érzékenyebb. De már ilyenkor is elkezdhetünk enyhe, illetve közepes intenzitású mozgásformákat végezni. Különösen jót tesz például a séta – szigorúan nem csúszós felületeken –, valamint az úszás.

Az, hogy mikor térünk rá az ezeknél nagyobb kihívást jelentő edzésekre, több faktortól is függ, például attól, hogy mennyire voltunk sportosak a műtét előtt és magától az alkalmazott eljárástól is. Éppen ezért mindenképpen kérjük ki az orvosunk véleményét, mielőtt bármibe is belefognánk!

Óvatosan a vezetéssel!

Közvetlenül a térdprotézis műtét után és még néhány hétig nem tanácsos autót vezetni a fájdalom és a merevség miatt, hiszen ezek meg is nehezítenék, sőt veszélyessé is tennék a gyakorlatot. Az, hogy mikor ülhetünk újra volán mögé, szintén az egyéni kondíciónktól függ, de a legtöbb beteg nyolc hét után már biztonságosan tud vezetni.

Okosan a ház körül!

A lábadozás során biztosan szívesen folytatnánk a megszokott életritmusunkat, de eleinte lesznek olyan tevékenységek, amelyekkel óvatosan kell bánnunk, hogy megvédjük a térdünket az esetleges külső sérülésektől vagy lehetséges szövődmények kialakulásától. A legtöbb páciens két-három hét után újra munkába tud állni és a háztartási feladatokat is képes ellátni, ám lehet, hogy valakinél ezt tovább tart. Ne erőltessük túl magunkat, legyünk türelmesek a testünkkel!

Figyeljünk jobban az általános egészségünkre!

A térdprotézis műtét után szinte kivétel nélkül minden beteg arról számol be, hogy rengeteget javult az életminősége, hiszen visszakapta a mozgás szabadságát, ezzel együtt pedig az életkedvét is. A sok-sok előny mellett azonban nem szabad megfeledkezni arról, hogy a térdprotézis beültetése növelheti a szervezeten belül jelentkező fertőzések általános kockázatát – ilyen lehet például egy fog begyulladása. Éppen ezért a műtétet követően mindenképp javasolt rendszeresen felkeresni egy egészségügyi szolgáltatót, így monitorozva az aktuális egészségi állapotunkat. Ha pedig valami problémát találnak, hamar megkezdhetjük annak kezelését.

Emelett persze az egészséges életmód is fontosabb szerepet kap: ezáltal ugyanis megacélozhatjuk az immunrendszerünket, így a szervezetünk felkészültebb lesz a betegségekkel szemben. Táplálkozzunk egészségesen, kifejezetten érdemes gyulladáscsökkentő étrendet követni, és ahogy már említettük, a testmozgást se hanyagoljuk!

Kapcsolódó

Így védekezzen hatékonyan a rágcsálók ellen!

A rágcsálók, mint például az egerek és patkányok jelenléte nemcsak riadalmat és kellemetlenségeket okozhat,
Elolvasom

Hogyan zajlik a műlencse beültetés? A műtét lépései

Az egyik legmodernebb beavatkozásként tartják számon a műlencse beültetést. Célja, hogy a szürkehályoggal k
Elolvasom

Az övsömör kezelése természetes módon

Az övsömör nem egy ritka betegség, idősebbeknél és azoknál, akiknek le van gyengülve az immunrendszerük, fe
Elolvasom