Pár héttel ezelőtt a HVG-nek egy háromgyerekes anya panaszkodott, hogy a Balatonnál „a leglepusztultabb helyeket is aranyárban mérik”, és hogy nekik a családjával egy hétre bőven 230 ezer forint felett lenne a szállás. A Pénzcentrum eközben a Világgazdaságra hivatkozva írja, hogy az árak 20-70 százalékkal nőttek a tónál. Szép adat, de nem mindegy, hogy 20 vagy 70. Míg előbbit egy cöccögéssel elintézhetjük, és foghatjuk a pandémiára, addig utóbbinál a szívünkhöz kapunk, obszcénul felüvöltünk, és kimegyünk a legközelebbi strandra, majd agresszív lángosozásba kezdünk.
Szállást találni magyarországi üdüléshez nem nehéz, a Szallas.hu-n beírjuk nagyjából bármelyik balatoni vagy akármelyik más nyaralóövezeti település nevét, és ömlenek az ajánlatok. Így tett a Nők Lapja Café stábja is. Szűkítették a kört, előre terveztek, ezért kinézték augusztus utolsó hetét (08.24-08.30), és kerestek két felnőttre és két gyerekre szállást, a két gyereket 6 és 12 évesnek adták meg (további kereséseik is erre a receptre „készültek”).
Rengeteg ajánlat érkezett például Zamárdira és Balatonfüredre is (100 ezer forinttól megyünk felfelé, a szállodák 170-nél kezdődnek), de ha innen délkeletre vesszük az irányt a szintén népszerű Körös-parti Békésszentandrásra, ott sajnos minden foglalt az említett időszakban – hozzátesszük: más időpontban közvetlen Körös-parti házakat lehet bérelni éjszakánként 12-20 ezer forintért, egy házba akár 6-8 ember is elfér. Tovább haladunk észak-kelet felé, Debrecen környékén is bőven van szállás: a szállodai árak nagyjából a wellness felszereltségével egyenes arányban nőnek, visszafelé nyugatra ott a Mátra, ahol békésszentandrási árakon bérelhetők házak, apartmanok. Utunk most visszavisz a Balatonra, mert hivatalos adatok is bizonyítják, hogy ez a magyar ember kedvence, a Szallas.hu közleménye szerint az augusztus 20-i hosszú hétvégére a tó környéke teltházas. Az ország legnagyobb foglaló oldalának adatai alapján a belföldi foglalások 34 százaléka szól ide, a tavalyihoz képest 12 százalékos a növekedés. Eközben rengetegen szidják a Balaton környékét, elég körbenézni a fórumokon, amolyan tipikus magyar stílusban írják, hogy a szállás is meg a büfé is ócska, kész átverés a tó, és akkor még az algavirágzásról meg a cianobaktériumokról nem is beszéltünk. Kétségtelen, hogy egyes helyeken a hátad mögött röhögve vernek át, de ez nem magyar sajátosság, átvernek simán Horvátországban is („hallod, 4 ezer forintot fizettem Rovinjban egy ócska pizzáért”, írták egy fórumon), nem kell ehhez átlépni a határt. Mindemellett egyre több riport születik arról, hogy a Balaton jó hely, hogy a Balatonon lehet jókat enni, csak kicsit keresni kell. Rántott véreshurka is van az év strandkajái között!
És az sem igaz, hogy végletesen drága. A legnépszerűbb települések, például Siófok vagy Balatonfüred, illetve Balatonlelle, Keszthely és Zamárdi persze, drágábbak, de emberi árakon is lehet szállást találni. „A balatoni települések közül a balatonszéplaki apartmanok átlagára a legmagasabb (10 281 Ft/fő/éj), ezt követi Tihany (8806 Ft/fő/éj), Siófok (8314 Ft/fő/éj), Badacsony (8159 Ft/fő/éj) és Balatonfüred (8123 Ft/fő/éj)” – mondja Kolma Kornél, az apartman.hu vezetője, de nem kell megijedni, lehet a Balatonnál „Tisza-tó áron” is szobát kivenni: például
Ugye, hogy utóbbi kettő már nem is olyan vészes? Ha tiszta az ágy és a szoba, nem is kell más, elvégre csak aludni jár be a vendég, egyéb időt a tóban, a strandon és a játszótereken töltünk.